Irina-Camelia Begu - în turul al doilea la Charleston. Alexandra Dulgheru-învinsă în prima rundă

A 36-a jucătoare de tenis a lumii, Irina-Camelia Begu, a acces în turul al doilea al turneului de la Charleston, în urma victoriei, scor 6-2, 7-6(5), contra nemțoaicei Laura Siegemund (locul 144 WTA), la capătul unei partide care a durat două ore.

Bucureșteanca de 24 de ani, aflată la primul duel cu germana de 27 de ani și în premieră la competiția din Carolina de Sud, și-a asigurat astfel 30 de puncte și 4.440 de dolari.

06 Aprilie 2015, 23:50 (actualizat 06 Aprilie 2015, 23:52) |
Irina-Camelia Begu

O altă româncă, Alexandra Dulgheru (locul 68 WTA), a fost învinsă de croata Ajla Tomljanovic (poziția 60 mondială) cu 7-6 (5), 4-6, 6-4, luni, în runda inaugurală.Românca va primi pentru participare un cec de 2.280 dolari şi un punct WTA.

Acesta este a fost al cincilea turneu WTA pentru Irina Begu din 2015, după cele de la Shenzen (a fost învinsă în primul tur), Sydney (eliminată în primul tur al calificărilor), Australian Open (învinsă în optimile de finală de Eugenie Bouchard), Rio de Janeiro (învinsă în semifinala de simplu, abandon în finala de dublu) și Miami, unde a fost învinsă în turul al III-lea de poloneza Agnieszka Radwanska. De asemenea, bucureșteanca a avut un aport substanțial la calificarea echipei de FedCup în play-off-ul Grupei Mondiale.

Irina Spîrlea a jucat finala de la Charleston în 1998, dar a fost învinsă de sud-africana Amanda Coetzer cu 6-3, 6-4. Alte două românce au jucat finala de dublu a competiției: Virginia Ruzici, în 1982, când, alături de americanca JoAnne Russell a fost învinsă de perechea americană Martina Navrátilová / Pam Shriver cu 6-1, 6-2, și Edina Gallovits-Hall, în 2008, când a făcut pereche cu bielorusa Olga Govorțova, iar cele două au ratat trofeul în fața dublului rus0-japonez Katarina Srebotnik / Ai Sugiyama, scor 6-2, 6-2.