Irina-Camelia Begu - în "optimi" la Charleston. Urmează un duel cu Ekaterina Makarova

A 36- a jucătoare de tenis a lumii, Irina-Camelia Begu, a acces în optimile de finală ale turneului de la Charleston, în urma unei victorii contra kazahei Iaroslava Şvedova (locul 78 WTA), scor 6-0, 6-7 (4), 6-4, la capătul unei partide dificile, de două ore şi 14 minute.

Bucureşteanca de 24 de ani, care va lupta pentru un loc în "sferturi" cu rusoaica Ekaterina Makarova (poziţia 8 mondială), şi-a asigurat astfel 8.670 dolari şi 55 de puncte WTA.

08 Aprilie 2015, 21:00 |
Irina Begu / FOTO: contul de Facebook al Suporterilor Tenisului Românesc

Begu şi Şvedova se mai duelaseră o singură dată până acum, în 2011, la Fes (Maroc), iar kahaza de 27 de ani născută la Moscova s-a impus cu 6-3, 6-2.

În precedentul duel cu Ekaterina Makarova, Irina Begu s-a impus spectaculos, scor 6-4, 6-4, la Kremlin Cup, anul trecut. Românca avea să ajungă până în finala competiţiei, unde a fost învinsă de Anastasia Pavlyuchenkova.

Acesta este a fost al cincilea turneu WTA pentru Irina Begu din 2015, după cele de la Shenzen (a fost învinsă în primul tur), Sydney (eliminată în primul tur al calificărilor), Australian Open (învinsă în optimile de finală de Eugenie Bouchard), Rio de Janeiro (învinsă în semifinala de simplu, abandon în finala de dublu) și Miami, unde a fost învinsă în turul al III-lea de poloneza Agnieszka Radwanska. De asemenea, bucureșteanca a avut un aport substanțial la calificarea echipei de FedCup în play-off-ul Grupei Mondiale.

Irina Spîrlea a jucat finala de la Charleston în 1998, dar a fost învinsă de sud-africana Amanda Coetzer cu 6-3, 6-4. Alte două românce au jucat finala de dublu a competiției: Virginia Ruzici, în 1982, când, alături de americanca JoAnne Russell a fost învinsă de perechea americană Martina Navrátilová / Pam Shriver cu 6-1, 6-2, și Edina Gallovits-Hall, în 2008, când a făcut pereche cu bielorusa Olga Govorțova, iar cele două au ratat trofeul în fața dublului rus0-japonez Katarina Srebotnik / Ai Sugiyama, scor 6-2, 6-2.