Irina-Camelia Begu - eșec surprinzător la Kremlin Cup, în fața unei jucătoare de pe locul 104 WTA

A 29-a jucătoare de tenis a lumii, Irina-Camelia Begu, a ratat accesul în sferturile de finală ale turneului Premier de la Moscova, la capătul unui meci slab cu rusoaica Daria Kasatkina (locul 104 WTA), scor 3-6, 6-3, 3-6, de o oră și 50 de minute.

Bucureșteanca de 24 de ani, finalistă la Kremlin Cup anul trecut, va fi premiată cu 55 de puncte și 10.790 de dolari.

21 Octombrie 2015, 16:33 (actualizat 21 Octombrie 2015, 16:42) |
Irina-Camelia Begu

Anul trecut, Irina-Camelia Begu, aflată la primul duel cu sportiva de 18 ani originară din Togliati, a avut un parcurs remarcabil la Kremlin Cup, stopat în finală de rusoaica Anastasia Pavliucenkova (locul 29 mondial atunci, poziția 31 în prezent), scor 4-6, 7-5, 6-1. În 2013, turneul de la Moscova a fost câștigat de Simona Halep.

Irina Begu era ultima reprezentantă a României în competiția de dublu la Kremlin Cup. Marți, Monica Niculescu (locul 45 WTA) a fost învinsă de deținătoarea trofeului, rusoaica Anastasia Pavliucenkova, cu 7-5, 0-6, 6-4, Ana Bogdan (poziția 149 în lume) a reușit un meci foarte bun în fața franțuzoaicei Kristina Mladenovic (locul 27 WTA), însă a fost învinsă cu 7-6(4), 6-3, iar Alexandra Dulgheru a ratat dramatic accesul în runda a doua, în fața cehoaicei Karolina Pliskova (poziția 15 mondială), scor 6-4, 5-7, 7-6 (7)/

În proba de dublu, perechea Irina-Camelia Begu / Monica Niculescu, favorite numărul 2, au dispus marți seară cu 6-3, 7-6(2) de dublul Alizé Cornet (Franța) / Daria Gavrilova (Rusia) și se vor duela pentru un loc în semifinale cu dublul Vera Dușevina (Rusia) / Anastasia Rodionova (Australia).

Irina-Camelia Begu (cap de serie numărul 7 la Moscova) a fost eliminată timpuriu la ultimele două competiții: în turul al doilea la Wuhan, de Roberta Vinci (locul 17 WTA), scor 6-4, 6-3, după un succes dificil în fața kazahei Zarina Diyas (poziția 51 mondială, scor 7-6(5), 7-6(5), iar la Beijing a fost eliminată în runda inaugurală de croata Mirjana Lucic-Baroni (locul 69 în lume), scor 6-1, 3-6, 6-3. De menționat însă și faptul că, înaintea turneelor din China, românca a cucerit al doilea trofeu WTA al carierei, la Seul.

Begu are două trofee în palmares: la Seul (2015) și la Tașkent (2012). A mai disputat alte trei finale de-a lungul timpului: anul trecut, la Moscova și în 2011, la Budapesta și la Marbella. La dublu, are 4 succese (în 2012 la Hobart, cu Monica Niculescu, în 2013 la 's-Hertogenbosch cu Medina Garrigues, în 2014 la Seul cu Lara Arruabarrena și la Rio de Janeiro cu Maria Irigoyen) din 7 finale disputate.