Irina-Camelia Begu - a treia româncă în turul al II-lea la Roland Garros. Meci greu cu Mattek-Sands

A 30-a jucătoare a lumii, Irina-Camelia Begu, s-a calificat în turul secund al Grand Slam-ului de la Roland Garros, după un meci dificil cu americanca Bethanie Mattek-Sands, scor 6-4, 7-6(6), de o oră şi 46 de minute.

Astfel, bucureşteanca de 24 de ani, a treia româncă din această fază a competiţiei, după Simona Halep şi Alexandra Dulgheru, şi-a asigurat 50.000 de euro şi 70 de puncte WTA.

25 Mai 2015, 19:26 |
Irina-Camelia Begu / FOTO: kremlincup.ru

Irina-Camelia Begu, care o va înfrunta pe croata Ana Konjuh (locul 94 în lume), se află la a treia victorie din tot atâtea meciuri în faţa americancei de 30 de ani, care a cucerit Openul Australiei, la dublu-mixt, cu Horia Tecău, în 2012. Astfel, în 2012, românca a dispus de sportiva originară din Rochester (Minnesota), în "sferturi" la Linz (6-4, 1-6, 6-2), iar în acest an la Rio de Janeiro, în "optimi" (6-2, 6-4).

În partida de luni, Begu a revenit, în primul set de la 1-4 şi a câştigat 5 game-uri consecutive, iar în al doilea, de la 1-3 şi 2-4, pentru a trimite partida în tie-break. Aici, românca a câştigat 4 puncte consecutive, de la scorul de 4-6, a salvat două mingi de set şi a câştigat spectaculos o întâlnire în care a evoluat inconstant.

Begu, aflată la a şasea participare la Openul Franţei, nu a mai jucat niciodată contra croatei de 17 ani Ana Konjuh, câştigătoare la Australian Open în 2013, în competiţia rezervată juniorilor. La Roland Garros, bucureşteanca bifează a patra prezenţă pe tabloul principal şi a treia în runda a doua, după performanţele din 2011 (eliminată de Svetlana Kuzneţova) şi 2012 (învinsă de Kaia Kanepi).