Irina Begu s-a calificat în turul doi la turneul de la Roma. Simona Halep, Monica Niculescu și Raluca Olaru, debut excelent la dublu

Irina Begu, Raluca Olaru, Simona Halep şi Monica Niculescu au luat astăzi startul la turneul WTA de la Roma și au debutat cu victorie, Begu calificându-se în turul doi la simplu, iar Halep, Niculescu și Olaru la dublu.

15 Septembrie 2020, 16:18 (actualizat 15 Septembrie 2020, 16:35) |
Irina Begu, turul 1 Roma 2020
Simona Halelp și Monica Niculescu
Monica Niculescu și Simona Halep
Dayana Yastremska și Elina Svitolina

Irina Begu (77 WTA), venită din calificări, a învins-o categoric în două seturi, scor 6-2, 6-2, după o oră și 24 de minute de joc, pe italianca deținătoare de wild card Elisabetta Cocciaretto.

În turul doi, românca o va întâlni pe britanica Johanna Konta, locul 13 WTA, care a avut primul tur liber.

La dublu, Simona Halep și Monica Niculescu au obținut o victorie rapidă și categorică, în doar 47 de minute de joc, în fața ucrainencelor Elina Svitolina și Dayana Yastremska, scor 6-0, 6-1.

(w500) Monica Nic

În turul următor, jucătoarele noastre le întâlnesc pe învingătoarele din meciul  Shuko Aoyama / Ena Shibahara - Kiki Bertens / Arantxa Rus.

(w500) Simona Hal

Și Raluca Olaru s-a calificat în turul doi la dublu, unde a făcut pereche cu nemțoaica Anna-Lena Friedsam. Cele două au trecut după o oră şi 15 minute, scor 6-1, 6-4,  de americancele Sofia Kenin și Bethanie Mattek-Sands, favorite 8 ale turneului.

În turul următor, Friedsam şi Olaru se le întâlnesc pe învingătoarele partidei Kato/Santamaria – Doi/Voracova.