Irina Begu s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Moscova, unde o va întâlni pe Daria Kasatkina

19 octombrie 2017, 16:29

Irina Begu o întâlnește în semifinală pe rusoaica Daria Kasatkina, pentru a ajunge în  a doua finală la Moscova, după cea jucată în 2014.

Este și prima ei semifinală, la trei luni de la titlul câştigat la Bucureşti. Românca  revine astfel în top 50 mondial.

Irina Begu, 27 de ani, locul 56 WTA, s-a impus foarte greu în fața ocupantei locului 167 mondial, jucătoarea de 19 ani venită din calificări.

Un singur punct a cedat românca pe propriul serviciu, înainte să câştige ultimele patru ghemuri ale setului inaugural.

Tot 4 jocuri şi tot ultimele din set a pierdut Begu, care a fost  egalată în setul al doilea după ce a condus cu 4-2.

În setul decisiv,  în care a condus cu 3-0, a salvat o minge de meci la 5-6 în decisiv.

Meciul a durat două ore și 25 de minute, dintre care mai mult de o oră ultimul set.