Irina Begu, în finala BRD Bucharest Open după ce a învins-o pe Navarro, favorita numărul doi

Jucătoarea română Irina Begu (58 WTA) s-a calificat, sâmbătă, pentru prima oară în carieră în finala turneului BRD Bucharest Open, dotat cu premii în valoare totală de 226.750 dolari.

22 Iulie 2017, 17:35 (actualizat 22 Iulie 2017, 18:07) |
Irina Begu

În penultimul act al competiţiei, Begu a învins-o, în două seturi, 7-5, 7-5 pe favorita numărul 2, Carla Suarez Navarro (Spania).

Ca și în precedentele două partide de simplu, jucătoarea română a început greu, Navarro reușind să se desprindă destul de repede la 3-0. În acel moment, Begu a realizat break-ul, a făcut 3-1, apoi 5-4 și după 55 de minute de joc și-a adjudecat prima minge de set. Ea a făcut 7-5, confirmându-și statutul de specialistă în reveniri.

Setul secund a avut un debut destul de echilibrat, până în ghemul al patrulea, când Begu a reușit break-ul și s-a distanțat la 3-1. Au urmat două ghemuri în care niciuna dintre jucătoare nu a reușit să-și câștige serviciul, pentru ca apoi Irina Begu să facă 5-2. Grăbită să pună punct meciului, românca a început să greșească, iar adversara a profitat și a egalat la 5. Begu a avut nevoie de 4 mingi de meci pentru ca în final, după 2 ore și 7 minute, să câștige pe serviciul adversarei și să se impună cu același scor ca în primul set.

În finala de duminică, Begu o va întâlni pe învingătoarea din semifinala Ana Bogdan (România) — Julia Goerges (Germania).

Sursa: Agerpres