Irina Begu-în a patra finală a carierei, la Kremlin Cup. Victorie memorabilă în fața Luciei Safarova

A 61-a jucătoare de tenis a lumii, Irina-Camelia Begu, s-a calificat în finală la Kremlin Cup, după ce a dispus spectaculos de a patra favorită, cehoaica Lucie Safarova (locul 17 WTA), scor 7-6(5), 1-6, 6-3, la capătul unui meci maraton, de 2 ore și 31 de minute. Învingătoarea, aflată în prima finală a unui turneu de tip Premier, și-a asigurat 305 puncte și 64.000 de dolari.

Anul trecut, această competiție a fost câștigată de Simona Halep.

18 Octombrie 2014, 14:53 (actualizat 18 Octombrie 2014, 15:23) |
Irina-Camelia Begu / FOTO: kremlincup.ru

Bucureșteanca de 24 de ani, aflată la primul duel cu Lucie Safarova, are un titlu WTA în palmares (la Tașkent, în 2012) și alte două finale jucate, ambele în 2011 (la Marbella și la Budapesta). La dublu, a cucerit 4 titluri și a mai jucat alte două finale.

Cel mai echilibrat set al meciului de sâmbătă a fost chiar primul, în care ambele jucătoare și-au câștigat serviciul fără mari emoții. În tie-break, românca a condus cu 3-0, după două mini-break-uri, însă apoi și-a pierdut de două ori serviciul. Apoi a reușit să-și adjudece trei puncte și să nu piardă decât unul singur și și-a trecut în cont setul abia la a treia șansă oferită.

Setul al doilea a fost dominat autoritar de Safarova, care a condus cu 5-0, după două break-uri. Irina Begu nu a pus probleme pe serviciul adversarei decât la scorul de 0-4, când cehoaica a câștigat game-ul după 16 schimburi de mingi, în care bucureșteanca a avut două șanse de break.

În setul al treilea, fiecare jucătoare și-a câștigat serviciul până la scorul de 4-3 pentru Irina Begu, care a reușit unicul său break din acest meci (din 7 șanse avute), comparativ cu cele două ale adversarei sale (din 11 șanse). Românca a părut să aibă emoții, servind pentru meci, astfel că Safarova a avut o minge de break, anulată însă fără emoții de Begu. Bucureșteanca a ratat o minge de meci, însă nu și pe a doua, astfel că a obținut o nouă victorie mare la un turneu în care a mai trecut, rând pe rând, de croata Donna Vekic (7-6(5), 1-6, 6-3), de rusoaica Ekaterina Makarova (6-4, 6-4), și de bulgăroaica Țvetana Pironkova (1-6, 6-3, 6-2).

În meciul contra Safarovei, Irina Begu a reușit 6 ași (față de cei 5 ai cehoaicei), 31 de lovituri câștigătoare (comparativ cu cele 35 ale adversarei) și a comis 26 de erori neforțate (24 în dreptul jucătoarei de pe locul 17 WTA).

În acest an, Irina Begu, aflată la prima participare la Kremlin Cup, nu mai ajunsese decât o singură dată într-o semifinală a unui turneu WTA, la Oeiras (Portugalia), unde a fost învinsă de iberica Carla Suárez Navarro (6-7(3), 1-6). La același turneu ajunsese ultima oară și în sferturile de finală ale unei competiții WTA. Înainte de aceste ultimele două semifinale, românca s-a mai aflat în antecamera unei finale în octombrie 2012, la Linz, unde a fost învinsă de lidera mondială de atunci, Viktoria Azarenka (2-6, 1-6).