Irina Begu a ratat finala Open-ului Portugaliei în fața ibericei Carla Suarez Navarro

Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu a ratat calificarea în finala Open-ului Australiei, după ce a fost învinsă vineri de sportiva spaniolă Carla Suarez Navarro, scor 6-7(3), 1-6, la capătul unui meci de o oră și 40 de minute.

Românca de pe locul 117 WTA, care va reveni astfel în prima sută mondială, și-a asigurat astfel 110 de puncte și 9.113 de euro la turneul de la Oeiras, în ciuda eșecului în fața ibericei de pe locul 15 în lume.

02 Mai 2014, 15:56 |
Irina-Camelia Begu

Irina Begu și Carla Suarez Navarro se mai întâlniseră de două ori: în 2011, în semifinalele challengerului de la București s-a impus românca (6-4, 7-5), iar anul următor, în primul tur la Australian Open, a câștigat sportiva originară din Gran Canaria (scor 6-1, 7-5).

Până acum, cea mai bună performanță a anului pentru Irina Begu era un sfert de finală la Rio de Janeiro, unde a ratat semifinalele în fața braziliencei Teliana Pereira.

Ultima semifinală jucată a avut loc în octombrie 2012, la Linz, unde a fost învinsă de lidera mondială de atunci, Viktoria Azarenka (2-6, 1-6). Printre jucătoarele eliminate de românca atunci s-au numărat elvețianca Stefanie Voegele, olandeza Kiki Bertens, ori americanca Bethanie Mattek-Sands (în ”sferturi”). Bucureșteanca are în palmares un titlu WTA (la Tașkent, în 2012) și alte finale, ambele în 2011 (la Marbella și la Budapesta).

Totuși, în acest an, Irina-Camelia Begu a cucerit două titluri ITF la simplu, în Brazilia, la Campinas și la Sao Paolo, și a mai jucat o finală, la Medelin. La dublu, a câștigat un titlu WTA, la Rio de Janeiro, alături de argentinianca Maria Irigoyen, și alte două trofee ITF: la Sao Paolo 2, alături de rusoaica Alexandra Panova, și la Medelin, alături de argentinianca Maria Irigoyen.

La turneul de la Oeiras a mai participat și o româncă, Alexandra Cadanțu (locul 74 WTA), dar aceasa a fost învinsă în primul tur de italianca Roberta Vinci (poziția 20 în lume), scor 2-6, 6-4, 1-6.