Irina Begu a fost învinsă de Anastasia Pavliucenkova în finala de la Kremlin Cup

A 61-a jucătoare de tenis a lumii, Irina-Camelia Begu, a fost învinsă în finala de la Kremlin Cup, de a șaptea favorită, rusoaica Anastasia Pavliucenkova (locul 29 mondial), scor 4-6, 7-5, 6-1, la capătul unei partide de două ore și 29 de minute. Românca, care jucat prima finală a unui turneu de tip Premier, va fi premiată cu 305 puncte și 64.000 de dolari.

Anul trecut, această competiție a fost câștigată de Simona Halep.

19 Octombrie 2014, 14:42 (actualizat 19 Octombrie 2014, 14:50) |
Irina-Camelia Begu / FOTO: kremlincup.ru
Irina-Camelia Begu
Statistica finalei de la Kremlin Cup, dintre Anastasia Pavlicenkova și Irina-Camelia Begu

Bucureșteanca de 24 de ani, aflată la prima participare la turneul de la Moscova, are un titlu WTA în palmares (la Tașkent, în 2012) și alte două finale jucate, ambele în 2011 (la Marbella și la Budapesta). La dublu, a cucerit 4 titluri și a mai jucat alte două finale.

Acesta a fost al doilea duel dintre cele două jucătoare, după cel de anul trecut de la Seul, câștigat de jucătoarea de 23 de ani originară din Samara, scor 6-2, 6-2.

Primul set a stat sub semnul break-urilor: românca a reușit unul chiar în game-ul inaugural, iar rusoaica și-a luat imediat revanșa. Pavliucenkova a reușit să ducă scorul, relativ ușor, la 4-1, moment în care Irina Begu și-a câștigat pentru prima oară serviciul. După acel game, fiecare jucătoare a mai izbutit câte 2 break-uri, astfel că setul a fost câștigat de favorita gazdelor cu 6-4.

În setul al doilea
, Irina Begu a condus cu 3-1, după ce a reușit un break la scorul de 1-1, însă rusoaica și-a adjudecat trei game-uri la rând, echilibrând situația. S-a mers cap la cap până la scorul de 5-5, când românca a reușit un nou break și a închis setul cu un game alb.

Setul al treilea nu a avut istoric: Anastasia Pavliucenkova și-a câștigat fără emoții serviciul, Irina Begu, care a părut că își epuizase resursele fizice, și-a pierdut serva la scorul de 0-1, respectiv 0-3 și nu și-a câștigat-o decât o singură dată, la scorul de 0-5.

Statistica partidei, potrivit WTA:

(w380) Statistica

În acest an, Irina Begu nu mai ajunsese decât o singură dată într-o semifinală a unui turneu WTA, la Oeiras (Portugalia), unde a fost învinsă de iberica Carla Suárez Navarro (6-7(3), 1-6). La același turneu ajunsese ultima oară și în sferturile de finală ale unei competiții WTA. Înainte de aceste ultimele două semifinale, românca s-a mai aflat în antecamera unei finale în octombrie 2012, la Linz, unde a fost învinsă de lidera mondială de atunci, Viktoria Azarenka (2-6, 1-6).

Anastasia Pavliucenkova mai avea 6 titluri WTA în palmares, din 9 finale jucate, dar și 4 trofee la dublu, dintre care unul alături de Sorana Cîrstea, în 2008, la Fès.