Irina Begu, campioana de anul trecut, eliminată în primul tur la Bucharest Open. Buzărnescu, Bara și Cîrstea merg mai departe

17 iulie 2018, 23:00

Tunisianca Ons Jabeur, nr. 123 WTA, a provocat prima mare surpriză a turneului de tenis BRD Bucharest Open 2018 de la Arenele BNR, după ce a eliminat-o marţi în primul tur pe campioana en titre, Irina Begu (42 WTA), cu 6-2, 6-1, după 58 minute de joc.

Begu, cap de serie 3, părăseşte prematur turneul cu un cec de 1.925 dolari şi 1 punct, după prima confruntare cu jucătoarea africană.

În schimb, Mihaela Buzărnescu (25 WTA), cap de serie 2, s-a calificat în optimi,  după ce a învins-o pe muntenegreanca Danka Kovinic (134 WTA) cu 6-2, 6-4. Cu un singur punct cedat de la 4-0 pe propriul serviciu, Buzărnescu a luat setul de început la 2 și, în ciuda ghemului pierdut exact când să închidă meciul la 5-2, s-a calificat în turul secund, unde joaca împotriva slovenei Zidansek.

Irina Bara, venită din calificări, a avansat și ea  în turul 2 al turneului BRD Bucharest Open, după ce a învins-o pe bulgăroaica Viktoria Tomova (128 WTA) cu 6-4, 7-5 într-o oră şi 53 minute de joc. Irina Bara, 23 ani, nr. 151 WTA, devine a doua jucătoare română, după Mihaela Buzărnescu, care se califică în turul 2 al turneului bucureştean.

Irina Bara şi-a asigurat un cec de 3.310 dolari şi 30 puncte WTA pentru calificarea în turul 2, unde o va avea adversară pe slovena Polona Hercog, cap de serie 8.

Sorana Cîrstea, favorită, s-a calificat și ea în turul doi, graţie victoriei cu 6-3, 6-3 contra turcoaicei Cagla Buyukakcay (195 WTA).  Cîrstea a egalat situaţia la meciurile directe cu Cagla Buyukakcay, 1-1, după ce pierduse prima partidă din 2016, la Istanbul, cu 6-4, 6-2.

Fără sa o lase pe Buyukakay să-și facă deloc serviciul, Cîrstea s-a impus în setul de debut și, cu sută la sută puncte luate cu a doua servă în manșa secunda, dispută optimile cu belgianca Zanevska.