Irina Begu, calificată în sferturi la Sankt Petersburg, după o victorie spectaculoasă în faţa cehoaicei Petra Kvitova. Până acum, Kvitova o învinsese pe româncă de cinci ori

Irina Begu
Irina Begu
10 februarie 2022, 15:57

Begu (31 ani, 56 WTA) a făcut un joc formidabil şi a câştigat în 69 de minute.

Kvitova (31 ani, 23 WTA), a şasea favorită la Sankt Petersburg, se impusese în toate cele cinci meciuri directe cu Irina, care câştigase un singur set până acum.

Begu a început excelent şi a condus cu 3-0 şi 4-1, Kvitova a reuşit egalarea, 4-4, dar Irina a câştigat setul cu un break pe serviciul cehoaicei.

Actul secund a fost unul la discreţia româncei, care s-a impus cu un incredibil 6-0, în doar 26 de minute.

Kvitova, campioană la Sankt Petersburg în 2018, a încheiat cu mai multe mingi direct câştigătoare, 25-23, dar şi de două ori mai multe erori neforţate (35-17).

Irina Begu şi-a asigurat un cec de 18.500 de dolari şi 100 de puncte WTA.

În sferturile de finală, Begu va înfrunta o altă reprezentantă a Cehiei, Tereza Martincova (27 ani, 42 WTA), care a beneficiat joi de retragerea kazahei Elena Rîbakina, a treia favorită. Martincova a câştigat singura sa confruntare cu Begu, în 2019, în primul tur la Taşkent, cu 6-7 (4), 6-4, 6-4.