Irina Begu, calificată în sferturi la Moscova, după ce a învins-o pe favorita 4, Anastasija Sevastova

18 octombrie 2017, 21:55

Românca a reușit o victorie importantă, cu 6-4, 6-3,  în fața letonei Anastasija Sevastova, a patra favorită.

Begu (27 ani, 57 WTA), finalistă la Moscova în 2014, s-a impus în fața balticei (27 ani, 21 WTA) într-o oră și 27 de minute, în ciuda celor 6 duble greșeli.

Begu a început meciul cu un break, dar apoi a fost condusă cu 2-1, 3-2 și 4-3, reușind un break la 4-4. Românca a salvat o minge de break în ghemul zece și a reușit să închidă setul cu 6-4, după 40 de minute.

În actul secund, Sevastova a condus cu 1-0 și a avut o minge de break, dar Begu a egalat, reușind să câștige încă două ghemuri (3-1). La 3-2, Irina a salvat nu mai puțin de cinci mingi de break, reușind să își concretizeze serviciul în cele din urmă. Sevastova a mai reușit să își facă serviciul o dată, iar apoi a cedat definitiv (3-6).

Irina Begu și-a asigurat un cec de 22.620 dolari și 100 de puncte WTA.