Irina Bara s-a calificat în sferturi la turneul de la Jurmala și va reveni în top 200 mondial, după cel mai bun rezultat al carierei

26 iulie 2019, 12:44

După calificarea în sferturi la Jurmala,  cel mai bun rezultat al carierei, Irina Bara va reveni în top 200 mondial.

Bara (24 ani, 213 WTA) s-a impus după trei ore şi două minute de joc în faţa unei adversare venite din calificări (26 ani, 228 WTA).

Condusă de Ivakhnenko cu 5-3, Bara a reușit primul ei break,  ca să anuleze serviciul cu care Ivakhnenko putea câştiga primul set.  Cu trei mingi de set salvate în tiebreak şi 5 puncte adjudecate consecutiv, românca s-a impus cu 8-6 într-o primă manşă care a durat 78 de minute.

În setul doi, românca nu și-a ținut nici măcar o dată serviciul, într-un set cu 8 break-uri din 9 ghemuri jucate. În decisiv, însă,  Bara i-a lăsat rusoaicei un singur joc și a câștigat cu 6-1, pentru a se califica în sferturi de finala de la Jurmala, cel mai bun rezultat din carieră, în urma căruia revine în Top 200 mondial.

Irina Bara a reuşit a treia sa victorie în faţa rusoaicei, pe care a mai învins-o la Bastad în 2017, cu 1-6, 0-1 (abandon Ivahnenko), în sferturi, şi în 2018 în primul tur la Biarritz, cu 6-4, 6-4, în primul tur.

Ivahnenko a învins-o în primul tur pe  Sorana Cîrstea.

Bara şi-a asigurat un cec de 4.980 euro şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe letona Anastasija Sevastova, principala favorită. Singurul meci direct s-a încheiat cu victoria balticei, anul trecut, la Moscova, în optimi, cu 6-2, 6-7 (5), 6-4.