Iordănescu,după 1-1 cu Finlanda: "Regretăm mult ce s-a întâmplat! Ne-am creat o sumedenie de ocazii"

Selecţionerul Anghel Iordănescu, precum şi mulţi tricolori, au considerat că remiza, 1-1, cu Finlanda, de pe Arena Naţională, în penultimul joc din preliminariile Euro 2016, a fost nedreaptă, întrucât România şi-a creat numeroase ocazii de a marca şi doar şansa a făcut ca victoria să fie ratată.

09 Octombrie 2015, 00:25 (actualizat 09 Octombrie 2015, 00:37) |
Interviu cu Anghel Iordănescu, după România - Finlanda 1-1

"Regretăm mult ce s-a întâmplat. Poate dacă reuşească să deschidem scorul în prima repriză, în care am controlat jocul şi ne-am creat o sumedenie de ocazii. Din păcate, ne-a lipsit concentraţia din faţa porţii. Dacă marcam, altfel rezultatul. În repriza a doua am început bine, dar am primit acel gol şi am căzut psihic. Am marcat acel gol, era nedrept să pierdem acest meci. Jucătorilor le-am reproşat că au deschis foarte mult jocul, au riscat, puteam primi şi golul doi. Le-am reproşat că au picat şi la golul doi, au avut momente chiar de panică.

Echipa s-a lungit, jucătorii noştri din apărare au făcut un marcaj mai larg, care le-a permis adversarilor să-şi creeze ocazii. Eu mă aşteptam ca jucătorii noştri de atac să dea gol, după numărul mare de ocazii. Până la urmă, fotbalul a făcut dreptate şi am reuşit să marcăm.

Mă aşteptam ca publicul să vină în număr la stadion, am sperat ca jucătorii noştri să răsplătească cu o victorie prezenţa publicului. Noi trebuie să ne cerem scuze în faţa publicului, din punctul meu de vedere, publicul a fost din nou la înălţime", a declarat Iordănescu la TVR.

Ovidiu Hoban - Declarații după meci
Mijlocaşul Ovidiu Hoban a admis, la microfonul TVR, că acest gol, primul al său la naţională, este cel mai important din cariera sa de fotbalist:

"În seara asta meritam victoria. Îmi pare rău cu nu i-am putut face fericiţi pe suporteri. E bine însă că am luat un punct în cele din urmă şi rămânem cu şanse mari la calificare.

Noi încercăm să ne facem cât mai bine treaba şi în seara asta am dominat. Cu siguranăţă e cel mai important gol marcat de mine. Un gol la naţională nu poate fi comparat cu nimic".

Interviu cu Gabi Torje, după România - Finlanda 1-1
La rândul său, Gabriel Torje, care a avut şi o bară, în minutul 55, a evocat numeroasele ocazii de gol ale tricolorilor, dar şi intervenţiile portarului Lukas Hradecky.

"Rămânem doar la mâna noastră, trebuie să câştigăm cu Feroe. Tot meciul am alergat pentru acest gol, care a venit în minutul 91, dar, din păcate am şi primit unul. Am prins un portar într-o zi mare. Cred că niciodată nu a mai făcut un aşa meci. Dacă reuşeam sã înscriem în minutul 1, ori în minutul 5, altfel era situaţia.

Dar acum trebuie să ne mulţumim cu acest punct şi mergem mai departe. Trebuie să ne recuperăm, peste trei zile avem un meci capital pentru această generaţie şi pentru România", a declarat Torje la microfonul TVR.

Interviu Claudiu Keșeru, după România - Finlanda 1-1
Claudiu Keşeru a afirmat, în schimb, că era sigur că România va învinge Finlanda, după o primă repriză foarte bună.

"Din păcate, nu am reuşit să înscriem mai devreme şi am avut mari emoţii pe final. Am avut 10-15 minute în care ei şi-au creat multe ocazii. Şi noi am reuşit să ne creem multe situaţii de a marca, dar am avut ghinion. Mă întrebam la un moment dat, ce trebuie să fac că să marchez, e frustrant sa ai atătea ocazii şi să nu reuşeşti să înscrii. După prima repriză nu mă găndeam niciodată că nu vom câştiga.

Vom merge în Feroe la fel de motivaţi, cu un singur obiectiv: victoria. Sper să sparg gheaţa în ultimul meci", a declarat şi Claudiu Keşeru la TVR.

Interviu cu Bogdan Stancu, după România - Finlanda 1-1
Pe de altă parte, atacantul Bogdan Stancu, autorul unor ratări monumentale în prima repriză, şi-a exprimat admiraţia faţă de atitudinea suporterilor timp de 85 de minute:

"Am avut puţin ghinion în prima repriză, portarul lor a avut o zi mare. Am avut puterea sã revenim pe final. E puţin frustrant când ai ocazii şi nu intră mingea în poartă. Mă bucur că am marcat.

A fost un moment când nu ne-a mai mers jocul, ne-a demoralizat golul. Bine că am marcat! Suporterii au fost la înãlţime la meciul ăsta, chiar dacă au strigat ce au strigat (n. red. - suporteiri români au scandat în dese rânduri "Demisia!"). 85 de minute au fost fantastici fanii.

Mergem la Feroe sã câştigãm. Asta e tot. Emoţii? Emoţii sunt la fiecare meci. Nu sunt mai mari acum . Nu trebuie să îi tratăm de sus pe cei din Feroe.

Se poate întâmpla orice în fotbal. Nu mă gândeam că vom ajunge în situaţia asta. Chiar dacă părea uşoară grupa la început, nu a fost aşa. Aţi văzut Feroe câte echipe a încurcat.

Ocazii avem, dar trebuie să fim mai atenţi în faţa porţii", a declarat şi Bogdan Stancu.