Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
LIGA I

Ionel Dănciulescu - antrenor interimar la Dinamo pentru ultimele 4 meciuri ale anului

La o zi după despărțirea de tehnicianul Flavius Stoican, conducerea clubului Dinamo l-a convins pe directorul general Ionel Dănciulescu să preia funcția de antrenor principal.

Fostul atacant de 37 de ani și-a încheiat cariera de fotbalist în urmă cu un an și o zi, după care a fost numit team-managerul grupării.

13 Noiembrie 2014, 15:26 |
Ionuț Negoiță și Ionel Dănciulescu / FOTO: fcdinamo.ro

Dănciulescu a evoluat la trei echipe în Liga I: Electroputere Craiova (1993-1995; 31 de partide, 8 goluri), Dinamo (1995-1997, 2001-2005, 2006-2010, 2010-2013; 419 meciuri, 152 de goluri) şi Steaua (1997-1998, 1999-2002; 161 de jocuri, 54 de goluri).

În străinătate a jucat pentru alte trei echipe: Altay Izmir (1997-1998, 7 partide, 1 gol), Shandong Luneng (2005, 26 de meciuri, 10 goluri) şi Hércules Alicante (25 de meciuri, 10 goluri).

În acest an, Dinamo mai are de jucat 3 partide de campionat (cu Gaz Metan, la Mediaș, în 21 noiembrie, cu Petrolul Ploiești pe teren propriu, în 1 decembrie, și cu Astra, la Giurgiu, în 6 decembrie), dar și una în Cupa Ligii (cu Universitatea Cluj, la mijlocul lunii decembrie).

Flavius Stoican este al 14-lea antrenor înlocuit în această stagiune, iar Dinamo, a 13-a formație care își schimbă tehnicianul:

  • 1. Marin Barbu - Ceahlăul Piatra Neamț (etapa 2)
  • 2. Cornel Țălnar - FC Brașov (etapa 3)
  • 3. Bogdan Stelea - Viitorul Constanța (etapa 4)
  • 4. Marius Lăcătuș - CSMS Iași (etapa 5)
  • 5. Ionel Gane - CS U Craiova (etapa 6)
  • 6. Mihai Teja - Universitatea Cluj (etapa 6)
  • 7. Răzvan Lucescu - Petrolul Ploiești (etapa 7)
  • 8. Michael Weiss - Oțelul Galați (etapa 8)
  • 9. Adrian Falub - ASA Târgu Mureș (etapa 9)
  • 10. Ionel Ganea - Rapid (etapa 9)
  • 11. Ionuț Chirilă - CSMS Iași (etapa 10)
  • 12. Daniel Isăilă - Astra Giurgiu (etapa 10)
  • 13. Marius Șumudică - Concordia Chiajna (etapa 14)
  • 14. Flavius Stoican - Dinamo (etapa 14)

Programul etapei a XV-a:

Vineri, 21 noiembrie

  • 18:00 Viitorul Constanţa - Concordia Chiajna
  • 21:00 Gaz Metan Mediaş- Dinamo

Sâmbătă, 22 noiembrie

  • 15:30 Astra Giurgiu - Universitatea Cluj
  • 18:00 Ceahlăul Piatra Neamţ - Oţelul Galaţi
  • 20:30 Steaua - FC Braşov

Duminică, 23 noiembrie

  • 15:30 Pandurii Târgu Jiu - FC Botoşani
  • 18:30 CFR Cluj - CSMS Iaşi
  • 20:30 Petrolul Ploieşti - ASA Târgu Mureş

Luni, 24 noiembrie

  • 20:30 CS U Craiova - Rapid

Clasament:

1.Steaua
14111231-8 (+23)34(+13)
2.CFR Cluj1492323-10 (+13)29(+8)
3.Petrolul Ploiești1484225-9 (+16)28(+7)
4.ASA Târgu Mureș1475219-9 (+10)26(+5)
5.Astra Giurgiu1474323-11 (+12)25(+4)
6.Dinamo 
1464424-19 (+5)22(+1)
7.CS U Craiova1464418-20 (-2)22(+1)
8.FC Botoșani1463518-19 (-1)21(0)
9.FC Brașov1454518-21 (-3)19(-2)
10.Viitorul Constanța
1445517-18 (-1)17(-4)
11.Pandurii Târgu Jiu1436517-19 (-2)15(-6)
12.Gaz Metan Mediaș1436515-19 (-4)15(-6)
13.Ceahlăul Piatra Neamț1435614-23 (-9)14(-4)
14.Universitatea Cluj1434713-20 (-7)13(-8)
15.Concordia Chiajna1426611-21 (-10)12(-9)
16.Rapid 
142487-20 (-13)10(-14)
17.CSMS Iași1416711-22 (-11)9(-12)
18.Oțelul Galați141586-22 (-16)8(-13)

Ierarhia golgheterilor:

  • 12 goluri - Claudiu Keșeru (Steaua)
  • 10 goluri - Toto Tamuz (Petrolul Ploiești)
  • 9 goluri - Grégory Tadé (CFR Cluj)
  • 8 goluri - Marian Constantinescu (FC Brașov), Bogdan Mitrea (Viitorul Constanţa)
  • 7 goluri - Mihai Roman (Pandurii Târgu Jiu)
  • 6 goluri - Kamil Bilinski (Dinamo), Ousmane N'Doye (ASA Târgu Mureș)
  • 5 goluri - Constantin Budescu (Astra Giurgiu)
  • 4 goluri - Juan Ángel Albín (Petrolul Ploieşti), Marius Alexe (Dinamo), Alexandru Vlad Achim (Ceahlăul Piatra Neamț), Gabriel Vașvari (FC Botoșani), Sadat Bukari (Astra Giurgiu), Nelson Bonilla (Viitorul Constanţa)

Programul etapei a XVI-a:

Vineri, 28 noiembrie

  • 18:00 Concordia Chiajna - Gaz Metan Mediaș
  • 20:30 CSMS Iași - Pandurii Târgu Jiu

Sâmbătă, 29 noiembrie

  • 15:30 CS U Craiova - Ceahlăul Piatra Neamț
  • 18:00 Universitatea Cluj - Oțelul Galați
  • 20:30 Rapid - CFR Cluj

Duminică, 30 noiembrie

  • 15:30 FC Brașov - Viitorul Constanța
  • 18:00 ASA Târgu Mureș - Astra Giurgiu
  • 20:30 FC Botoșani - Steaua

Luni, 1 decembrie

  • 20:30 Dinamo - Petrolul Ploiești
Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 16°C 20°C
IASI 16°C 14°C
CLUJ 16°C 15°C
CONSTANTA 10°C 13°C
CRAIOVA 18°C 21°C
BRASOV 14°C 16°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 23 Martie 2019, 19:13
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 22-03-2019
Deschidere: 8047.89
Maxim: 8079.17
Mimim: 8014.83
Variatie: -0.2%
TLV
2.13
0.7%
FP
0.90
1%
SNG
31.80
2.08%
SFG
18.05
5.26%
TBM
0.29
4.09%
BRD
12.90
0%
SNN
9.75
0%
EL
10.34
0.78%
DIGI
24.55
0.41%
SNP
0.37
0.41%
ARHIVĂ ȘTIRI