Inspiraţia selecţionerului Mark Wilmots i-a dus pe belgieni în „optimi”

Belgia este cotată printre favoritele la câştigarea Cupei Mondiale, însă, după două meciuri, nu a reuşit să convingă. Cu toate că a câştigat primele două partide de la CM 2014, Belgia nu a etalat jocul pe care l-a practicat în preliminarii. „Dracii Roşii” s-au impus chinuit în faţa Algeriei şi a Rusiei, 2-1, respectiv, 1-0.

23 Iunie 2014, 17:27 |
Fellaini, autorul primului gol al Belgiei la CM 2014

În prima partidă, cea cu Algeria, maghrebienii au deschis scorul în prima repriză şi au condus la pauză, 1-0. Apoi, Wilmots a mutat decisiv, i-a introdus pe Fellaini şi pe Mertens, iar aceştia au marcat golurile prin care Belgia a întors rezultatul şi şi-a adjudecat victoria. (VEZI REZUMATUL AICI)

În partida cu Rusia, „Dracii Roşii” au părut obosiţi, au avut o construcţie greoaie şi până spre final nu şi-au creat mari ocazii pâna când Wilmots a mutat din nou inspirat. I-a introdus în teren pe Kevin Mirallas şi pe puştiul Divock Origi.

Mai întâi, Mirallas a ţintit bara din lovitură liberă, apoi, în minutul 88, atacantul în vârstă de doar 19 ani, Divock Origi a înscris golul care a adus victoria Belgiei şi odată cu ea, calificarea în „optimi”. (VEZI REZUMATUL AICI)