Înot: David Popovici, nou record naţional în bazin scurt la 200 m mixt

Sportivul David Popovici a stabilit un nou record naţional de seniori în proba de 200 m mixt, marţi, în prima zi a Campionatelor Naţionale de înot în bazin scurt (25 metri) de la Miercurea Ciuc, cu timpul de 1 min 57 sec 56/100, potrivit paginii de Facebook a CS Dinamo Bucureşti.

08 Decembrie 2021, 10:19 (actualizat 08 Decembrie 2021, 15:44) |
David Popovici / FOTO: COSR

Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti) a câştigat două titluri, la 100 m liber şi în proba de ştafetă 4x50 m liber.

Colegele sale de club Maysa Raţiu şi Maria Claudia Gâdea au reuşit şi ele dubla, Raţiu la 400 m liber şi cu ştafeta de 4x50 m liber, iar Gâdea la 50 m bras şi cu ştafetă de 4x50 m liber.

Rezultatele de marţi:

MASCULIN
50 m fluture
1. Cătălin Paul Ungur (CS Universitatea Cluj) 00:23:31
2. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 00:23:64
3. Daniel Cristian Martin (CSM Bacău) 00:23:78

200 m spate
1. Denis Laurean Popescu (CSŞ Reşiţa) 01:58:36
2. Carol Mihai Cojocaru (SCM Bacău) 02:00:24
3. Gabriel Ioan Dumitrache (CSM Piteşti) 02:00:34

100 m liber
1. Constantin George Alexandru Stoica (CSA Steaua Bucureşti) 00:48:11
2. Patrick Sebastian Dinu (CS Farul Constanţa) 00:49:21
3. Dragoş Ghile (CSA Steaua Bucureşti) 00:49:93

ştafetă 4x50 m liber
1. CSA Steaua Bucureşti (Constantin George Alexandru Stoica, Antonio Andrei Costroj, Eduard Rednic, Dragoş Ghile) 01:30:93
2. CSM Bucureşti (Andrei Mircea Anghel, Tobias George Dumitrache, Vlad Paţurcă, David Andrei Mihai) 01:31:05
3. CSU Politehnica Timişoara (Patrick Adorian Damian, Andrei Sebastian Simon, Emil Dancaneţ, Bogdan Alexandru Checicheş) 01:35:44

200 m mixt
1. David Popovici (CS Dinamo Bucureşti) 01:57:56
2. Mihai Gergely (CSM Cluj-Napoca) 02:01:27
3. Andrei Sebastian Simon (CSU Politehnica Timişoara) 02:02:38

FEMININ
200 m mixt
1. Alexandra Dobrin (CSM Corona Braşov) 02:14:13
2. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 02:18:57
3. Anastasia Maria Bako (CS Crişul Oradea) 02:19:35

ştafetă 4x50 m liber
1. CSA Steaua Bucureşti (Bianca Andreea Costea, Maysa Raţiu, Gabriela Ioana Gâdea, Maria Claudia Gâdea) 01:44:54
2. CSM Bucureşti (Sara Maria Constantinescu, Maria Bianca Drog, Alina Maria Drăguşi, Simona Andreea Chiru) 01:48:63
3. CSM Piteşti (Alexandra Roxana Curcan, Ana Cristiana Otoiu, Delia Giorgiana Safcencu, Andra Georgiana Surugiu) 01:49:66

50 m bras
1. Maria Claudia Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 00:32:58
2. Alexandra Maticiuc (CSM Corona Braşov) 00:32:87
3. Sara Julia Fabian (CS Olimpia Bucureşti) 00:32:90

100 m spate
1. Delia Giorgiana Safcencu (CSM Piteşti) 01:02:47
2. Gabriela Ioana Gâdea (CSA Steaua Bucureşti) 01:02:49
3. Sara Flavia Strîmb (CSU Piteşti) 01:03:90

400 m liber
1. Maysa Raţiu (CSA Steaua Bucureşti) 04:18:96
2. Maria Antonia Preotu (ASC Aqua Sport Citius Bucureşti) 04:24:44
3. Ecaterina Scorţea (CSA Steaua Bucureşti) 04:25:83

 

 

 

 

sursa agerpres

ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN ACTUALITATE
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 1°C 0°C
IASI 0°C -3°C
CLUJ -3°C -6°C
CONSTANTA 0°C 0°C
CRAIOVA 1°C 0°C
BRASOV -3°C -5°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
TVR65
ARHIVĂ ȘTIRI