La întrebarea “Care este înghețata dvs preferată”?, cel mai probabil veți primi răspunsuri ca precum “de ciocolată” sau “de vanilie”. În Africa de Sud s-ar putea însă ca cineva să afirme că cea mai bună înghețată este cea din viermi.
Așa arată materia primă din care fac înghețata cercetătorii Universității din Cape Town. Este vorba despre larve de muște care sunt transformate într-un desert delicios și foarte bogat în proteine.
În procesul de producție, larvele sunt amestecate cu alte ingrediente naturale ținute secret și apoi se adaugă arome cum ar fi cacao sau miere.
Clienții care au încercat-o par satisfăcuți. Valoarea nutritivă a larvelor este dovedită.
Dacă până acum aveau un stand în piață, creatorii acestui desert urmează deja să deschidă două magazine, la Cape Town și Johannesburg, unde vor vinde exotica delicatesă.