Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.
LONDRA 2012

Individual compus: Izbaşa, locul 5. Iordache, locul 9. Canotaj: Locul patru pentru echipajul de 8+1

Toate evenimentele importante de la Jocurile Olimpice pot fi urmărite pe TVR1, TVR2, TVR3 şi TVR HD, precum şi online, pe www.jo2012.tvr.ro

02 August 2012, 09:09 (actualizat 02 August 2012, 23:54) |
Individual compus: Izbaşa locul 5, Iordache locul 9
EMBED VIDEO LINK CU VIDEO
Embed:
Link:

VIDEO
Individual compus: Izbaşa locul 5, Iordache locul 9

ACTUALIZARE 22.50: Pugilistul Bogdan Juratoni a pierdut partida din turul 2  din turneul de box, la categoria 75 de kilograme, cu uzbecul Abbos Atoev.

ACTUALIZARE 21.40: Sportivul Norbert Trandafir a ratat, joi, calificarea în finala probei de 50 de metri liber din cadrul concursului de nataţie de la Jocurile Olimpice de la Londra.

Norbert Trandafir a luat startul în cea de-a doua semifinală, pe culoarul opt, încheind cursa cu timpul de 22.30 secunde, pe poziţia a 8-a.

Delegaţia României la nataţie şi-a încheiat participarea la JO de la Londra.

ACTUALIZARE 21.10: Înotătorul român Norbert Trandafir s-a calificat joi în semifinalele probei de 50 m liber la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a fost cronometrat cu timpul de 22 sec 22/100 în seria a a şasea, în care a ocupat locul 5.

Trandafir a intrat în semifinalele de 16 cu al 15-lea timp, devansându-i printre alţii pe francezul Amaury Leveaux (22 sec 35/100), campion olimpic la JO 2012, la ştafetă 4x100 m liber, şi pe australianul Eamon Sullivan (22 sec 27/100), vicecampion olimpic la Beijing, la 100 m liber.

Trandafir va evolua joi, de la ora 21,32 (ora României), în semifinale.

ACTUALIZARE 20.15: Sandra Izbaşa a terminat concursul individual pe locul cinci, iar Larisa Iordache pe locul nouă. Medalia de aur a fost câştigată de americanca Gabrielle Douglas, prima gimnastă de culoare care atinge această performanţă.

Notele obţinute de gimnastele din România:

  • Larisa Iordache - paralele 14.233, bârnă 14.966, sol 13.833 şi sărituri 14.933
  • Sandra Izbaşa - paralele 13.900, bârnă 14.400, sol 15.200 şi sărituri 15.333.
  • La JO din 2008, Sandra Izbaşa s-a clasat pe locul 8 în finala similară, în timp ce Larisa Iordache a fost debutantă la Londra.
  • Echipa feminină a României a cucerit medalia de bronz la actuala ediţie a JO, fetele antrenate de Octavian Bellu şi Mariana Bitang obţinând şi alte alificări individuale, după cum urmează:
  • Sol - Sandra Izbaşa - locul 2 în calificări (15.066), Cătălina Ponor - locul 7 (14.600)
  • Bârnă - Cătălina Ponor - locul 7 (15.033), Diana Bulimar - locul 8 (14.866)
  • Sărituri - Sandra Izbaşa - locul 2 (15.316).

Finalele pe aparate sunt programate astfel: sărituri (5 august, 16.00), paralele (6 august, 16.00), bârnă şi sol (7 august, 16.00).

ACTUALIZARE 19.55: După trei aparate, Sandra Izbaşa este pe locul 6, iar Larisa Iordache pe locul 9.

ACTUALIZARE 18.49: La polo, România a pierdut cu 15-17 în faţa campioanei olimpice Ungaria.

ACTUALIZARE 14.35: Canotoarele din echipajul românesc de 8+1 au terminat finala olimpică pe locul al patrulea, cursa fiind câştigată de echipajul Statelor Unite ale Americii.

ACTUALIZARE 14.34: Locul 4 pentru echipajul românesc la 1500 de metri.

ACTUALIZARE 14.33: Echipajul de 8+1 al României este pe locul al patrulea la jumătatea cursei.

ACTUALIZARE 14.31: România este pe locul 5 după 500 din cei 2000 de metri ai probei.

ACTUALIZARE 14.30: A început finala de 8+1, ultima şansă a României de a obţine o medalie la canotaj.

ACTUALIZARE 13.18: Înotătoarea română Camelia Potec a ratat calificarea în finala probei de 800 m liber la Jocurile Olimpice de la Londra, după ce a ocupat doar locul 7 în seria a 4-a, transmite Agerpres. Potec nu a intrat în primele 8 şi va părăsi astfel Jocurile fără să reuşească să treacă de serii la vreuna din probele la care a concurat la Londra, 200 m liber, 400 m liber şi 800 m liber.

ACTUALIZARE 12.36: Înotătorul Norbert Trandafir s-a calificat în semifinala probei de 50 de metri liber, cu al 15-lea timp din cele 16 ale calificaţilor. Semifinala va avea loc joi seara, de la ora 21.32.

ACTUALIZARE 12.25: Canotorii din echipajul românesc de patru rame fără cârmaci au ratat calificarea în finala probei. Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie şi Florin Curuea au terminat cursa din semifinală pe ultimul loc.

ACTUALIZARE 11.46: Daniel Brata a pierdut în prima rundă a concursului olimpic de judo, categoria 100 de kilograme, în faţa sportivului Levan Zhorzholiani, din Georgia.

Bilanţul de şase medalii după cinci zile de concurs reuşit de delegaţia României la Jocurile Olimpice de la Londra poate fi îmbunătăţit, joi, când gimnastele Sandra Izbaşa şi Larisa Iordache evoluează în finala de la individual compus, iar, la canotaj, echipajul de 8+1 feminin va încerca să urce pe podium în întrecerea de la Eton Dorney.

Programul complet, aşa cum este prezentat de site-ul Comitetului Olimpic şi Sportiv Român:

Ora 11.30

Judo (ExCeL - North Arena 2):  Calificări - semifinale (ora 16.00) - finala (ora 18.10) - Daniel Brata (100 kg)

Ora 12.10

Canotaj (Eton Dorney):  Patru rame fără cârmaci (masculin) - semifinale - Marius Vasile Cozmiuc, Alexandru George Palamariu, Cristi Ilie Pîrghie, Florin Curuea

Ora 12.11

Înot (Olympic Park - Aquatics Centre):  50 m liber (masculin), calificări - semifinale (ora 21.32) - Norbert Trandafir

Ora 12.51

Înot (Olympic Park - Aquatics Centre):  Calificări - 800 m liber (feminin) - Camelia Potec

Ora 14.30

Canotaj (Eton Dorney):  Finala 8+1 (feminin) - Cristina Grigoraş, Eniko Mironcic, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Adelina Cojocariu, Ioana Rotaru, Talida Gidoiu, Irina Dorneanu, Nicoleta Albu

Ora 17.30

Polo (Olympic Park - Water Polo Arena):  Grupa B - România - Ungaria

Ora 18.30

Gimnastică (North Greenwich Arena - O2): finala individual compus (feminin) - Sandra Izbaşa, Larisa Iordache

Ora 23.30

Box (ExCeL - South Arena 2): masculin 75 kg - turul 2 - Bogdan Juratoni

 

Clasamentul general al medaliilor, aşa cum era prezentat de BBC în seara zilei de 1 august:

(w620) Clasamentu

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 16°C 18°C
IASI 18°C 18°C
CLUJ 18°C 20°C
CONSTANTA 12°C 13°C
CRAIOVA 13°C 18°C
BRASOV 14°C 16°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 22 Aprilie 2019, 17:57
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 22-04-2019
Deschidere: 8351.3
Maxim: 8402.88
Mimim: 8345.96
Variatie: 0.62%
FP
0.96
0.63%
SNG
33.60
0.75%
TLV
2.19
0.23%
SNP
0.37
1.36%
SNN
10.74
0.92%
BRD
13.72
0%
TGN
350.00
0%
EL
10.90
1.82%
DIGI
24.40
2.81%
SIF3
0.25
0.81%
ARHIVĂ ȘTIRI