VIDEO TELEJURNAL

Încă 3 goluri sau pacea ratată de la Brasilia. TVR, lider de audienţă cu finala mică a Mondialului

Dezamăgire. Atât mai simt acum brazilienii după ce favoriţii lor au ratat şi ultimul meci de la acest Mondial. Olandezii le-au administrat o nouă umilinţă, 3-0, în finala mică jucată în capitala Brasilia. Jucătorii şi selecţionerul Scolari au fost huiduiţi de fanii care par să nu mai aibă lacrimi. Şi sâmbătă seară, TVR a fost cel mai vizionat post de televiziune. Aproape 1.600.000 de telespectatori urmăreau meciul la TVR 1, chiar înaintea pauzei.

13 Iulie 2014, 14:42 |
O nouă umilință pentru Brazilia

Ceea ce trebuia să fie o încercare a brazilienilor de împăcare cu suporterii s-a transformat rapid într-un fiasco. Până să se dezmeticească, olandezii au şi preluat frâiele meciului. Van Persie a marcat dintr-un penalty obţinut de Robben. Era minutul 3.

Gazdele Mondialului au încercat să revină, dar acţiunile lor ofensive au fost palide. Olanda nu a iertat şi a lovit încă o dată, în minutul 16. Blind a profitat de o gafă monumentală a lui David Luiz, care a respins greşit o centrare, şi a marcat cu un şut sub transversală.

A fost momentul în care echipa lui Van Gaal a ridicat piciorul de pe acceleraţie, preferând un joc de aşteptare. Brazilienii au avut posesia, însă nu au ameninţat poarta adversă. Astfel, au primit lovitura de graţie în minutul 91. Scor de neprezentare pentru Selecao.

Brazilia, care respiră fotbal, părăseşte în genunchi un Mondial pe care visa să-l câştige. A rămas doar o palidă copie din marea campioană a lumii: două reprezentante ale Europei i-au administrat 10 goluri în finalul turneului.