În judeţul Timiş, afacerile se închid pe bandă rulantă

În primele patru luni ale anului, numărul firmelor din județul Timiș care și-au încheiat activitatea a crescut cu 25 la sută fața de perioada similară a anului trecut.

19 Iunie 2018, 09:24 (actualizat 19 Iunie 2018, 09:27) Știrile TVR |
Se inchid firme
EMBED VIDEO LINK CU VIDEO
Embed:
Link:

Mulţi patroni au pus lacăt pe afacerea lor, descurajaţi de legislație şi pe fondul unei crize acute a forţei de muncă.

Unii specialiști spun că statistica este influenţată şi de programele de finanţare menite să ofere sprijin antreprenorilor aflați la început de drum.

Cu alte cuvinte, au deschis firma, s-au bazat pe finanţare, n-au obţinut-o şi au fost nevoiţi să închidă afacerea.

În perioada ianuarie-aprilie 2018, au fost radiate 1159 de firme timișene, iar 224 de societăți si-au suspendat activitatea.

Începutul lui 2018 a fost mult mai puțin favorabil mediului de afaceri decât aceeași perioadă a anului trecut.

Dacă la nivel național, s-au închis doar cu 5 la sută mai multe firme, în Timiș, procentul este de 25 la sută. Specialiștii din zona economică oferă explicații.

Județele vecine cu Timișul stau și mai prost: în Caraș-Severin, în primele 4 luni ale anului au fost radiate cu 34% mai multe firme, iar în Arad, creșterea a fost de 29 de procente.

ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN ACTUALITATE
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 29°C 28°C
IASI 28°C 28°C
CLUJ 25°C 25°C
CONSTANTA 25°C 25°C
CRAIOVA 28°C 27°C
BRASOV 24°C 25°C
Vezi toate informatiile meteo
TVR +
Canalul TVR YouTube
ARHIVĂ ȘTIRI