Horia Tecău şi Robert Lindstedt au pierdut din nou finala de la Wimbledon

Românul Horia Tecău şi coechipierul său din Suedia au jucat pentru a treia oară consecutiv finala de la Wimbledon şi tot pentru a treia oară au fost învinşi în ultimul act de pe iarba londoneză, de data aceasta de Jonathan Marray şi Frederik Nielsen, cu 2-3 la seturi.

07 Iulie 2012, 18:59 (actualizat 07 Iulie 2012, 23:21) |
Perechea Tecău / Lindstedt s-a calificat în finala la dublu de la Wimbledon

ACTUALIZARE 23.21 Horia Tecău (România) şi Robert Lindstedt (Suedia) au pierdut setul decisiv al finalei jucate împotriva surprinzătorului cuplu Jonathan Marray (Marea Britanie) / Frederik Nielsen (Danemarca), scor 3-6.

Scorul pe seturi: 6-4, 4-6, 6-7 (5-7), 7-6 (7-5), 3-6.

După cum o arată şi scorul, jocul a fost unul foarte strâns, perechea Tecău/Lindstedt reuşind 154 de puncte, cu doar două mai puţin decât învingătorii, necotaţi pe lista favoriţilor la începutul turneului.

Pentru statistica meciului, intraţi AICI.

ACTUALIZARE 22.40 Tecău şi Lindstedt au câştigat setul al patrulea în finala de la Wimbledon pe care o dispută cu perechea Marray/Nielsen, cu 7-5 în tie-break, şi partida intră în setul decisiv.

ACTUALIZARE 22.03 Partida s-a reluat.

ACTUALIZARE 21.36 Meciul a fost întrerupt din cauza ploii la scorul de 2-1 la seturi pentru perechea Marray/ Nielsen, informează Mediafax.

ACTUALIZARE 21.25 Perechea Tecău/ Lindstedt a pierdut setul al treilea al finalei de la Wimbledon, la tie-break, scor 5-7, şi este condusă acum cu 2-1 la seturi de perechea Marray/ Nielsen.

ACTUALIZARE 20.24 Marray şi Nielsen au câştigat setul secund, reuşind un break la scorul de 5-4. Scorul este de 1-1 la general.

ACTUALIZARE 19.50 Tecău şi Lindstedt au câştigat primul set al finalei de la Wimbledon disputată împotriva perechii Marray/ Nielsen, scor 6-4.

Perechea Horia Tecău/Robert Lindstedt joacă sâmbătă finala turneului de tenis de la Wimbledon cu perechea J. Marray/F. Nielsen, necotată pe lista favoriţilor.

Tecău/ Lindstedt au trecut de Jurgen Melzer/Philipp Petzschner în semifinala probei . Românul Tecău şi coechipierul său din Suedia au câştigat partida în patru seturi, scor 6-4. 6-7, 6-4, 6-3, într-o reeditare a finalei din 2010.

Pentru calificarea în semifinale, Tecău şi Lindstedt vor primi un cec în valoare de 65.000 de lire sterline.

Perechea Tecău/ Lindstedt a mai jucat ultimele două finale de la Wimbledon, în 2010 şi 2011.

Românul a cucerit trofeul de la Wimbledon în urmă cu 9 ani, la juniori, când făcea pereche cu Florin Mergea.