Horia Tecău, în a treia finală de dublu consecutivă la Năstase-Țiriac Trophy

Principalii favoriți ai turneului de dublu de la Năstase-Țiriac Trophy, românul Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, s-a calificat în finala competiției, după un meci pasionant contra favoriților numărul 4, Jamie Murray/John Peers (Marea Britanie/Australia, scor 2-6, 7-6(3), 10-8, la capătul unui meci de o oră și 34 de minute.

26 Aprilie 2014, 19:28 (actualizat 26 Aprilie 2014, 19:31) |
Jean-Julien Rojer și Horia Tecău / FOTO: atpworldtour.com

Învingătorii, care își vor disputa trofeul contra polonezilor Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski, cap de serie numărul 3, și-au asigurat un cec de 12.350 de euro și 150 de puncte, într-o competiție unde câștigătorii sunt recompensați cu 23.500 de euro și 250 de puncte. Perechea Tecău/Rojer se află pe locul 11 mondial, cu 890 de puncte, în timp ce dublul Fyrstenberg/Matkowski ocupă poziția 18 în ierarhia de dublu întocmită de ATP, cu 495 de puncte.

Ultima oară când Horia Tecău s-a întâlnit cu dublul polonez a fost anul trecut, în luna august, când, alături de bielorusul Max Mîrnîi a fost învinsîn primul tur al Masters-lui 1.000 de la Montreal. Aceiași polonezi au dispus de perechea Tecău/Lindstedt în finala Masters-ului de la Madrid, în mai 2012, pentru ca dublul româno-suedez să-i învingă peste două săptămâni în ”sferturile” competiției similare de la Roma.

Horia Tecău a câștigat turneul de dublu de la Năstase-Țiriac Trophy în ultimii doi ani: în 2012 alături de suedezul Robert Lindstedt, iar anul trecut, în compania bielorusului Max Mîrnîi.

Aceasta a fost a patra semifinală a anului pentru dublul româno-olandez, după cea de la Zagreb (turneu pe care cei doi l-au și câștigat), de la Rotterdam (unde au fost învinși în finală) și de la Casablanca (competiție câștigată), unde Tecău și batavul de 32 de ani născut în Antilele Olandeze au fost învinși în finală.

Tecău și Rojer au mai participat la alte trei turnee, Acapulco, Indian Wells și Miami, unde au fost învinși în prima rundă.

Horia Tecău are 17 trofee ATP de dublu și alte 14 finale disputate, în timp ce Jean-Julien Rojer a cucerit 12 titluri din 22 de finale jucate.

La turneul de la București, niciun român nu a trecut de optimile de finală: Patrick Ciorcilă (locul 589 ATP) a fost eliminat în prima rundă de ucrainianul Serghei Stakhovsky, Marius Copil (poziția 167 mondială) a fost învins în turul al doilea de francezul Paul-Henri Mathieu, Victor Hănescu (locul 84 în lume) a pierdut partida cu francezul Gilles Simon, iar Adrian Ungur (poziția 118 ATP) a ratat accesul în ”sferturi” în fața uzbekului Denis Istomin.

Unica pereche română care s-a impus în turneul de la Bucureşti a fost cea formată din Andrei Pavel şi Gabriel Trifu (1998). Niciun român nu a câştigat, la simpul, Trofeul Năstase-Ţiriac.