Horia Tecău a primit un trofeu special din partea organizatorilor Năstase-Ţiriac Trophy

Organizatorii turneului BRD Năstase Ţiriac Trophy au anunțat că  i-au acordat un trofeu special, creat de artistul Ioan Nemţoi, lui Horia Tecău, singurul jucător care s-a impus de trei ori consecutiv pe tabloul de dublu.

05 Mai 2014, 17:02 (actualizat 06 Mai 2014, 08:33) |
Jean-Julien Rojer și Horia Tecău, cu trofeul de la București / FOTO: frt.ro
Jean-Julien Rojer și Horia Tecău, cu trofeul de la București
Horia Tecău, premiat de organizatorii turneului BRD Năstase Ţiriac Trophy

Constănțeanul de 29 de ani este jucătorul român cu cele mai multe victorii pe zgura de la Bucureşti şi singurul jucător care reuşeşte să se impună de trei ori consecutiv pe tabloul de dublu.

(w500) Horia TecÄ

Principalii favoriți ai turneului de dublu de la Năstase-Țiriac Trophy din acest an, românul Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer, au câștigat finala competiției, în fața polonezilor Mariusz Fyrstenberg/Marcin Matkowski, cap de serie numărul 3.

Horia Tecău are 17 trofee ATP de dublu și alte 14 finale disputate, în timp ce Jean-Julien Rojer a cucerit 12 titluri din 22 de finale jucate.

Unica pereche română care s-a impus în turneul de la Bucureşti este Andrei Pavel / Gabriel Trifu (1998). Niciun român nu a câştigat, la simpul, Trofeul Năstase-Ţiriac.