BASCHET MASCULIN

Hapoel Ierusalim - CSU Ploiești 110 - 112 / Campioana României - în "16"-imile FIBA EuroCup!

Campioana României la baschet masculin, CSU Ploiești, s-a calificat în grupele șaisprezecimilor de finală ale FIBA EuroCup, a doua competiție continentală ca valoare, după EuroLigă, în urma victoriei reușită în prelungiri la Ierusalim, cu Hapoel, scor 112-110 (20-15, 25-23, 22-21, 17-25, 28-26)

Prahovenii aveau nevoie, pentru calificare, fie de un succes, fie de o înfrângere la mai puțin de 9 puncte diferență.

10 Decembrie 2014, 22:51 |
Campioana CSU Ploieşti / FOTO: csuasesoft.ro

CSU a ratat victoria în timpul regulamentar în ultimele secunde, deși la sfârșitul sfertului al treilea avea un avantaj de 8 puncte, iar pe parcursul sfertului al patrulea a condus și la o diferență de 11 puncte.

Marcatorii echipei pregătite de Vladimir Arnautovic: Gerald Lee (24 p, 5 rec, 1 pd), Dee Brown (21 p, 3 rec, 6 pd), Jarvis Hayes (16 p, 11 rec, 7 pd), Marius Runkauskas (16 p, 2 rec, 1 pd), Dragan Labovic (15 p, 1 rec, 1 pd), Jonte Flowers (10 p, 3 rec, 4 pd),  Michalis Pelekanos (3 p, 2 rec, 2 pd), Alhaji Mohammed (5 p, 7 rec, 5 pd), Christopher Cooper (2 p, 5 rec).

De la gazde, s-au remarcat: Bracy Wright (24 p, 2 rec, 3 pd), Lior Eliyahu (17 p, 3 rec, 1 pd), Donta Smith (16 p, 12 rec, 13 pd).

• 17 decembrie: CSU - Partizan Belgrad

În celelalte partide ale grupei E, s-au înregistrat următoarele rezultate: Banvitspor - Lietuvos Rytas: 66 - 71 (13-23, 24-15, 18-23, 11-10) și Partizan Belgrad - Krasny Oktyabr Volgograd: 84 - 70 (23-16, 18-26, 25-14, 18-14).

Clasamentul grupei (total meciuri - victorii - câștigate în prelungiri - pierdute în prelungiri - eșecuri - coșaveraj - procentaj de partide câștigate):