Handbaliştii de la CSM Bucureşti au încheiat competiţia amicală de la Buzău pe locul 1! Georgievski, golgheterul turneului

Între 15-17 august, handbaliştii de la CSM Bucureşti au participat la turneul amical ”Memorialul Constantin Căpățînă”, acolo unde s-au duelat cu Buzău, formaţia gazdă, HC Vaslui și AHC Dobrogea. Goce Georgievski a fost golgheterul turneului.

18 August 2019, 17:21 (actualizat 18 August 2019, 17:33) |
CSM Bucureşti / FOTO: CSM Bucureşti Oficial (Facebook)
CSM Bucureşti
Goce Georgievski

După succesul categoric din primul meci de pregătire al acestei veri, 38-26 în fața rușilor de la Spartak Moscova, ”tigrii” au luat parte la un turneu de verificare unde s-au confruntat cu trei echipe din Liga Națională. Jucătorii pregătiţi de Dan Anca şi Bogdan Voica au obţinut două victorii şi un egal:

Joi, 15 august - CSM București - HCDS Constanța 24-23 (14-11)

Vineri, 16 august - CSM Bucuresști - HC Vaslui, 32-32 (17-12).

Sâmbătă, 17 august - HC Buzău - CSM București 27-33

La aceste partide de verificare singura indisponibilitate în lotul ”tigrilor” a fost Bogdan Mănescu, sportiv care are în continuare probleme la talpă. A revenit în schimb în România și s-a alăturat lotului brazilianul Henrique Selicani Teixeira, câștigător al medaliei de bronz cu naționala țării sale la Jocurile Panamericane.

Golgheterul turneului de la Buzău a fost Goce Georgievski, cu 23 de goluri înscrise.

(w620) Goce Georg

În perioada 22-24 august, handbaliștii CSM București vor merge la Călărași, acolo unde se vor duela cu echipele AHC Dunărea Călărași, CSA Steaua București și HC Vaslui.