Handbal feminin: România, învinsă de Franța cu 28-18 la turneul Golden League

21 martie 2019, 23:55

Tricolorele, care au ratat nu mai puţin de patru aruncări de la 7 metri în prima repriză, au făcut faţă rareori vicecampioanei olimpice. Începutul de meci a fost mai bun pentru România, care a condus cu 1-0 şi 3-2, dar apoi a încasat cinci goluri la rând, nereuşind să marcheze timp de zece minute, 7-3 (15). Franţa a condus la pauză cu 15-8, iar în min. 42 diferenţa de pe tabelă a ajuns la nouă goluri, 21-12. România s-a apropiat de două ori la şase goluri, 21-15 şi 22-16, dar Franţa şi-a mărit din nou ecartul pe final, câştigând cu 28-18.

Pentru gazde au marcat Manon Houette 9 goluri, Alexandra Lacrabere 3, Meline Nocandy 3, Allison Pineau 2, Siraba Dembele Pavlovic 2, Estelle Nze Minko 2, Blandine Dancette 2, Laura Flippes 2, Beatrice Edwige 1, Pauline Coatanea 1, Astride Ngouan 1.

Golurile echipei României au fost înscrise de Crina Pintea 4, Cristina Laslo 3, Andreea Popa 3, Mădălina Zamfirescu 2, Nicoleta Dincă 1, Gabriela Perianu 1, Cristina Boian 1, Claudia Constantinescu 1, Daria Bucur 1, Yulyia Dumanska (portar) 1.

În celălalt meci al competiţiei, Norvegia a dispus cu scorul de 31-20 de Danemarca.

Următoarele meciuri vor avea loc pe 23 martie, la Boulazac, România – Norvegia (18:00) şi Franţa – Danemarca (20:30).

Sursa: Agerpres