Handbal feminin: România a ratat calificarea în sferturile Campionatului Mondial din Germania

Naționala feminină de handbal a României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din Germania, după ce a fost învinsă de Cehia cu scorul de 28-27 (14-17), luni seara, la Leipzig, în optimi, după un gol primit în ultima secundă de joc.

11 Decembrie 2017, 22:07 (actualizat 11 Decembrie 2017, 22:12) |
Adio, Mondiale!

Cristina Neagu a marcat de 13 ori, dar echipa a suferit în apărare, iar eliminările, 10 la număr, au bulversat jocul tricolorelor. Banca nu a avut soluții și Mondialele continuă fără România.

După ce a defilat în grupă, la primul meci eliminatoriu, România a capotat la Leipzig, deși Neagu a tras echipa după ea și a perforat poarta Cehiei din toate pozițiile. Când nu a marcat, a dat pase de gol.

Nu a fost suficient, eliminările prea multe, 10 la număr, au bulversat jocul. Banca a căutat soluții, dar uneori au fost neinspirate.

România a condus la două goluri până în minutul 56, când Cehia a readus blestemul finalului de meci pentru tricolore. Mala a amânat deznodământul, Elisei nu a găsit unghiul pentru un gol izbăvitor, Geiger și-a spălat păcatele egalând la 26 cu un minut înaintea finalului.

Manakova a readus Cehia în avantaj. În ultimele 14 secunde,  Buceschi a scos 7 m,  Neagu a înscris, dar la ultima fază, când trebuiau să se apere la limita faulturilor, Hrbkova a trimis acasă România.