Handbal feminin – Liga Campionilor: CSM București a depășit lejer în deplasare Thuringer HC (38-30)

CSM București trece de Thuringer HC
10 februarie 2019, 16:48

Jucătoarele din Germania au condus doar în startul meciului cu 2-0 şi apoi cu 4-2, în primele nouă minute, dar apoi bucureştencele au egalat, 4-4 (minutul 10), şi au început să controleze meciul, notează Agerpres.

Tabela de scor a ajuns la 12-8 (min 20) şi 17-12, la finalul primei reprize.

Repriza secundă a continuat în nota de dominare clară a echipei CSM Bucureşti, care s-a distanţat la 22-16 (35), 26-20 (40), 32-25 (50). Scorul final a fost de 38-30 în favoarea echipei mult mai experimentate şi mai valoroase din Bucureşti.

Golurile echipei române au fost marcate de Jovanka Radicevic (13), Iulia Curea (6), Elizabeth Omoregie (6), Andrea Lekic (4), Barbara Lazovic (3), Oana Manea (2), Bianca Bazaliu (1), Aneta Udriştoiu (1), Maria Constantinescu (1), Nathalie Hagman (1).

De la echipa adversă s-au remarcat Iveta Luzumova (12), Meike Schmelzer (4) şi Jovana Sazdovska (4).

Cu acest succes, CSM Bucureşti a urcat pe locul 2 în clasament, cu 10 puncte, înaintea ultimelor trei meciuri din grupă, fiind devansată doar de Gyor ETO, cu 13 puncte.

CSM este urmată de Vipers 8, Ferencvaros 7, Krim Ljubljana 3 şi Thuringer 1 puncte.