Handbal feminin: România a spulberat campioana europeană, după ce a așteptat 18 ani să o învingă la un turneu final. Norvegia a suferit cea mai grea înfrângere din istorie la acest nivel

România a învins cu 31-23 campioana europeană la handbal feminin și a devenit favorită la medalii în Franța. Cu 11 goluri marcate, Cristina Neagu a făcut legea în atac, iar în apărare Iulia Dumanska a fost omul meciului. Norvegia a suferit cea mai grea înfrângere din istorie la un turneu final. România a plecat la Nancy, unde va juca în grupa principală: pe 9 decembrie cu Olanda, pe 11 cu Spania și pe 12 cu Ungaria, toate meciurile de la ora 19.00 și toate transmise în exclusivitate la TVR1.

06 Decembrie 2018, 20:46 |
România a spulberat Norvegia la handbal feminin la Campionatul European

Tricolorele așteptau de mulți ani acest moment și au profitat la maxim de absențele din tabăra celei mai titrate echipe de pe continent.

Norvegia a făcut față în primele 10 minute, a condus cu 6-5, după care a început recitalul tripletei Dumanska-Neagu-Chiper. Iulia a apărat exceptional, Cristina și Laura au înscris goluri memorabile și, în minutul 25, România avea 7 goluri avans!

Septupla campioană europeană a dat semne de revenire în debutul părţii secunde, dar trupa lui Ambros Martin a fost în zi de graţie. Crina Pintea, Eliza Buceschi, Melinda Geiger au intervenit în ambele faze și în momente importante, iar avantajul României a rămas constant.

Îndemnul excepțional al Cristinei Neagu - "Cu cât le dăm mai multe cu atât mai bine" - a fost respectat. Scorul a ajuns la 28-21 în minutul 55 şi 31-23 la final.

Diferența de 8 goluri e cea mai mare înregistrată de Norvegia în istorie la Campionatul European. De mulți ani, lumea handbalului nu a mai văzut o echipă a României așa de puternică: trei victorii la scor, golaveraj plus 16 și calificare cu maximum de puncte în grupele principale ale competiţiei.

TVR transmite în direct şi în exclusivitate Europenele de handbal din Franţa.

Performanţa excepţională a fetelor noastre a adus TVR 1 pe locul 3, pe target comercial, cu o medie de 3.3 puncte de rating şi o cotă de piaţă de 10.1% (147.000 telespectatori). În intervalul 21.55 – 23.30, postul a înregistrat o audienţă medie de 3.4% şi un share de 8.3% (609.000 telespectatori), la nivel naţional şi de 3.8% rtg şi 9.7% share (369.000 telespectatori), în mediul urban.

Repriza a doua a urcat TVR 1 în poziţia de lider în topul preferinţelor telespectatorilor din mediul urban şi pe locul 3, pe targetul naţional şi comercial. Astfel, aproape jumătate de milion de telespectatori de la oraşe au urmărit cea de-a doua repriză, TVR 1 având o audienţă medie de 4.7% şi o cotă de piaţă de 13.3% (447.000 telespectatori). În intervalul 22.50 – 23.27, postul a înregistrat 4% rtg şi 11% share, la nivel naţional (710.000 telespectatori) şi 3.9% rtg şi 13.3% share, pe target comercial.