Halep și Niculescu - în ”optimi” la Doha. Cîrstea - învinsă fără drept de apel de Radwanska

Jucătoarele de tenis Simona Halep (locul 10 WTA) și Monica Niculescu (poziția 54 în lume) au acces în optimile de finală ale turneului de la Doha, după ce au trecut de Kaia Kanepi (Estonia, locul 27), respectiv de americanca Bettanie Mattek-Sands (poziția 42).

Învingătoarele și-au asigurat astfel 25.135 dolari şi 105 puncte WTA.

12 Februarie 2014, 22:31 (actualizat 12 Februarie 2014, 23:26) |
Qatar Open

Simona Halep s-a calificat după destule emoții, dar a trecut de estoniancă în trei seturi, scor 6-4, 3-6, 7-6 (5), după 2 ore și 25 de minute, astfel că o va întâlni în ”optimi” pe nemțoaica Annika Beck (poziția 55 mondială). Constănțeanca de 22 de ani nu o mai întâlnise niciodată pe Kaia Kanepi (28 de ani).

La rândul său, Monica Niculescu a învins-o pe americanca de 29 de ani Bettanie Mattek-Sands în 2 ore și 5 minute, scor 6-1, 3-6, 6-3. Slătineanca de 27 de ani se mai duelase o singură dată cu jucătoarea care a cucerit Australian Open-ul alături de Horia Tecău în urmă cu doi ani, în 2011, la Estoril, și a câștigat și atunci, scor 6-4 5-7 6-3.

Pentru un loc în sferturile de finală, românca se va duela cu italianca Sara Errani (locul 7 WTA), a patra favorită a competiției.

Nu în ultimul rând, perechea Monica Niculescu / Klara Zakopalova a acces în turul al doilea la Qatar Open, după un meci de o oră și 20 de minute împotriva favoritelor numărul 8, Kristina Mladenovic / Flavia Pennetta, scor 4-6, 6-4, 10-2. Învingătoarele și-au asigurat astfel 105 puncte și și 8.020 de dolari.

Cealaltă româncă prezentă pe tabloul principal al Qatar Open, în proba de simplu, Sorana Cîrstea (poziția 26 în lume), a suferit a cincea înfrângere din carieră în fața polonezei Agnieszka Radwanska, scor 5-7, 0-6, după un meci care a durat o oră și 14 minute. În setul al doilea, după ce Radwanska a reușit al doilea break consecutiv, românca a izbucnit în plâns pentru câteva secunde, iar starea de nervozitate nu a mai părăsit-o până la sfârșitul partidei.

Târgovișteanca de 24 de ani, care va fi premiată cu 60 de puncte WTA și 12.900 de dolari, a mai participat de alte două ori la această competiție și, ca și în acest an, a fost eliminată în turul al doilea, de Samantha Stosur în 2012 și de Caroline Wozniacki, anul trecut.

Sorana Cîrstea a învins-o de două ori în carieră pe poloneza de 24 de ani, originară din Cracovia: în 2006, la prima partidă dintre ele, care a avut loc la Stockholm, și în 2009, la Los Angeles, după două succese ale actualei jucătoare de pe locul 4 WTA.