EURO 2012

Grupa D: Franţa, umilită de Suedia, merge alături de Anglia în sferturile Euro 2012

Partida Anglia - Ucraina disputată pe Donbass Arena din Doneţk,  a fost  în direct pe Euro2012.tvrinfo.ro şi TVR 1,de la  ora 21:45, în timp ce meciul Suedia - Franţa a fost LIVE  pe Euro2012.tvrinfo.ro, TVR 2 şi TVR HD de la aceeaşi oră.

19 Iunie 2012, 19:55 (actualizat 20 Iunie 2012, 00:14) | TVRinfo.ro |
Grupa A de la Euro 2012

Marţi seară am  aflat ultimele două sferturi de finală ale Euro 2012, după ce ultima etapă a Grupei D s-a încheiat.Anglia şi Franţa merg în faza următoare a competiţiei, urmând să dea piept cu Italia, respectiv Spania.

Cele două mari favorite ale Grupei D, Anglia şi Franţa, au mers mai departe în sferturile de finală al EURO 2012, după încheierea fazei grupelor. Dacă naţionala lui Roy Hodgson a reuşit să învingă, totuşi, Ucraina, în ciuda jocului neconvingător, în schimb, Franţa a jucat execrabil fiind învinsă fără drept de apel de către naţionala Suediei.

Meciurile din ultima etapă a Grupei D nu au oferit mari emoţii în primele 45 de minute. Chiar dacă Ucraina, impulsionată de proprii suporteri, a încercat să preseze în speranţa unui gol dătător de speranţe,  englezii au rezistat. Şi aşa cum se întâmplă în fotbal, după pauză au marcat.

Rooney a profitat de o gafă a portarului din ţara vecină şi şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor.  Sarcina Ucrainei devenea imposibilă. Cu toate acestea, speranţa a început din nou să pâlpâie după ce au auzit veştile de la Kiev. Acolo, Suedia lui Zlatan Ibrahimovici a reuşit să deschidă scorul, după ce atacantul de origine bosniacă a marcat senzaţional, din foarfecă. Dacă Ucraina întorcea rezultatul cu Anglia, Franţa era eliminată.

Din păcate pentru a doua ţară gazdă a competiţiei, acest lucru nu s-a întâmplat, chiar dacă Devici putea egala în minutul 61, dar arbitrii nu au văzut că mingea şutată de vârful de origine sârbă a trecut linia porţii.  La Kiev, însă, spectacolul nu se terminase. Spre lauda lor, suedezii au jucat senzaţional şi au reuşit să mai înscrie odată, în ultimul minut de joc. Larsson a completat umilinţa francezilor, Suedia plecând, în glorie, acasă.

Minutul 90+4: Finalul meciului Suedia - Franţa

Minutul 90+1: Finalul meciului Anglia - Ucraina.

Minutul 90: GOL SUEDIA! Larsson marchează din careul de 6 metri

Minutul 86: Şevcenko vede şi el cartonaşul galben.

Minutul 82: Schimbare efectuată de Roy Hodgson: Caroll în locul lui Welbeck

Minutul 78: Schimbări în naţionala Suediei: Wernbloom  pentru  Toivonen şi Holmén  în locul lui  Svensson

Minutul 77: Două schimbări pentru Ucraina: Butko în locul lui Milevsky şi Nazarenko în locul lui Garmaş

Minutul 73: Rakiţki(Ucraina) a fost avertizat de arbitru

Minutul 72: Gerrard(Anglia) a primit cartonaşul galben pentru un fault la Garmaş

Minutul 70: Schimbare pentru reprezentativa Ucrainei: Şevcenko în locul lui Devici

Minutul 68: Schimbare în naţionala Angliei: Walcott în locul lui Milner

Minutul 67: Mexes(Franţa) a primit cartonaşul galben

Minutul 63: Timoşciuk(Ucraina) a primit cartonaşul galben pentru un fault la Parker

Minutul 61: Devici(Ucraina) a fost singur cu Hart, dar portarul englez a reuşit să devieze şutul atacantului, mingea fiind respinsă de pe linia porţii de către Terry

Minutul 58: Malouda îl înlocuieşte pe Ben Arfa în echipa Franţei

Minutul 58: La aceste rezultate, Ucraina trebuie să întoarcă rezultatul cu Anglia şi se poate califica în dauna Franţei

Minutul 57: Lloris salvează, din nou, Franţa, la lovitura de cap al lui Mellberg

Minutul 56: Ibrahimovici(Suedia) îi pasează lui Wilhelmsson, acesta şutează din colţul careului de 6 metri, dar Lloris respinge

Minutul 55: GOL SUEDIA! Ibrahimovici înscrie cu o execuţie senzaţională, din semi-foarfecă,  după o centrare de pe partea dreaptă a lui Larsson.

Minutul 54: Rooney scapă singur spre poarta Ucrainei, dar este prins din urmă.

Minutul 48: GOL ANGLIA! Wayne Rooney a înscris, profitând de o gafă a portarului Pyatov, care a scăpat în faţă centrarea lui Gerrard.

Minutul 46: Selecţionerul Suediei, Erik Hamren, l-a introdus pe  Cristian Wilhemsson în locul lui Bajrami. A început repriza secundă

Minutul 46: Start în partea a doua a meciului Anglia - Ucraina

Minutul 45+2: S-a terminat prima repriză de la Suedia - Franţa

Minutul 45: Pauză la Anglia - Ucraina.

Minutul 44: Ribery şi Benzema au făcut  o încrucişare pe un contra-atac, primul finalizând cu un şut deviat în corner

Minutul 42: Iarmolenko are o nouă acţiune promiţătoare, a pătruns în careul englez, l-a driblat pe Parker, dar a fost oprit în ultima clipă de Terry.

Minutul 38: În aceste momente, Suedia pasează în propria jumătate, francezii stau în expectativă

Minutul 32: John Terry(Anglia) trimite şi el peste poartă o centrare din corner

Minutul 30: Ucraina are şi ea o mare şansă de gol! Iarmolenko a fost angajat în careu, dar şutul său a fost prins, în doi timpi, de către Joe Hart

Minutul 28: Mare ocazia pentru Anglia! Wayne Rooney  a primit o centrare excelentă din partea lui Young, dar a trimis pe lângă poartă, din câţiva metri.

Minutul 22: Gusev are o acţiune pe cont propriu, ajunge la 19 metri de buturile engleze şi trage puternic, dar mingea şterge bara transversală şi iese afară

Minutul 21: În aceste momente, Ucraina are o posesie de 61%. Anglia preferă un joc de aşteptare

Minutul 18: Larsson are un nou şut spre poartă, dar mingea trece peste poartă. Suedia, deşi eliminată, nu se predă

Minutul 14: Jucătorii lui Oleg Blohin domină, de câteva minute, partida. Ucraina domină posesia în aceste momente, în timp ce Anglia aşteaptă contra-atacul

Minutul 10: Toivonen(Suedia) nimereşte bara după o fază în care l-a driblat şi pe portarul Hugo Lloris. Mare ocazie pentru suedezi

Minutul 7: Iarmolenko(Ucraina) primeşte o minge la aproximativ 20 de metri de poarta engleză, are posibilitatea de a pătrunde spre poartă, dar se încurcă în propriul dribling

Minutul 5: Franţa are primul şut spre poartă prin Ben Arfa, dar mingea trece departe de buturi

Minutul 2: Ucrainenii par decişi să forţeze victoria, fac pressing în jumătatea de teren a englezilor

Minutul 1: Anglia - Ucraina şi Suedia - Franţa au început

Echipele de start:

Ucraina:Pyatov - Gusev, Khacheridi, Rakiţki, Selin -  Tymoşchuk, Garmaş, Iarmolenko - Konoplyanka, Milevskiy, Devici. Rezerve: Koval, Goryainov, Kucher, Shevchuk, Mikhalik, Butko, Aliyev, Rotan, Nazarenko, Shevchenko, Voronin, Seleznyov.

Anglia: Hart - Johnson,  Terry, Lescott, Cole - Milner, Gerrard, Young,  Parker - Rooney, Welbeck.
Rezerve: Green, Butland, Kelly, Baines, Jones, Jagielka, Walcott, Henderson, Downing, Oxlade-Chamberlain, Carroll, Defoe.

Franţa: Lloris - Debuchy,  Rami, Mexès, Clichy - Ribéry, Nasri, M'Vila, Diarra, Ben Arfa -  Benzema.
Rezerve: Mandanda, Carrasso, Evra, Réveillère, Koscielny, Cabaye, Valbuena, Matuidi, Ménez, Malouda, Martin, Giroud

Suedia: Isaksson - Granqvist, Mellberg, J Olsson, M Olsson -Svensson, Källström - Bajrami,  Ibrahimović, Larsson  -  Toivonen Rezerve: Wiland, Hansson, Lustig, Antonsson, Safari, Elm, Wernbloom, Holmén, Wilhelmsson, Elmander, Hysén, Rosenberg.

Înainte de aceste dueluri, situaţia din grupă este destul de simplă. Marile favorite, Anglia şi Franţa, au nevoie de un simplu rezultat de egalitate în meciurile pe care le dispută cu Ucraina şi Suedia pentru a se califica în sferturile de finală.

Singura care poate încurca pe cele două mari puteri este Ucraina, dar pentru a putea se califica în sferturi, au nevoie de victorie contra englezilor, în meciul de la Doneţk, de pe Donbass Arena.

În ceea ce priveşte istoria întâlnirilor directe, Anglia domină Ucraina, cu 3 victorii din 4 meciuri. Totuşi, ultima întâlnire dintre cele două naţiuni s-a terminat cu victoria Ucrainei, în preliminariile Cupei Mondiale 2010.

Antrenorii ce se vor întâlni marţi seară, Roy Hodgson şi Oleg Blohin, sunt cei mai recent numiţi selecţioneri de la Euro: englezul are postul din Mai 2012, în timp ce Blohin din Aprilie 2011.

În meciul de pe Stadionul Olimpic de la Kiev, Suedia şi Franţa se vor întâlni pentru a 12-a oară în istorie. Palmaresul este net favorabil "cocoşilor", care sunt neînvinşi până acum: şase victorii şi cinci rezultate de egalitate. Ultima întâlnire dintre cele două naţiuni a avut loc în august 2008, Franţa impunându-se cu 3-2 într-un meci amical.

1. Franţa    2 1 1 0 3-1 4
2. Anglia    2 1 1 0 4-3 4
3. Ucraina 2 1 0 1 3-3 3
4. Suedia    2 0 0 2 3-5 0

Tabloul sferturilor de finală arată, înainte de ultima rundă a grupei D, astfel:

Joi, 21 iunie

21:45 – Primul sfert de finală: Cehia - Portugalia (Varşovia) – în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

Vineri, 22 iunie

21:45 - Al doilea sfert de finală: Germania – Grecia (Gdansk) – în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

Sâmbătă, 23 iunie

21:45 - Al treilea sfert de finală: Spania – locul 2 din Grupa D (Doneţk) – în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD

Duminică, 24 iunie

21:45 - Al patrulea sfert de finală: locul 1 din Grupa D – Italia (Kiev) - în direct pe euro2012.tvrinfo.ro, TVR 1 şi TVR HD