Grecia şi Cehia merg în sferturi, Polonia şi Rusia, eliminate de la Euro 2012 REZUMAT VIDEO

Ultimele două partide ale Grupei A de la Euro 2012 au fost transmise LIVE de către Televiziunea Română. Meciul Grecia - Rusia a fost transmis în direct pe Euro2012.tvrinfo.ro şi TVR 2  de la ora 21:45, în timp ce duelul Cehia - Polonia a fost  LIVE pe TVR 1, TVR HD şi Euro2012.tvrinfo.ro de la aceeaşi oră. TVRinfo.ro v-a ţinut la curent cu desfăşurarea minut cu minut a ambelor partide.

16 Iunie 2012, 17:44 (actualizat 17 Iunie 2012, 01:18) | TVRinfo.ro |
Grecia vs Rusia 1-0

Surprize şi dramatism în Grupa A după ultima etapă. Marea favorită, Rusia, precum şi gazdele Euro 2012, Polonia şi-au luat "la revedere" de la competiţie după ce au pierdut meciurile cu Grecia, respectiv Cehia.

Meciul de la Varşovia, dintre Grecia şi Rusia,  a fost de un dramatism aparte. Echipa lui Fernando Santos a început mai bine, conştientă de faptul că doar o victorie o putea duce mai departe.  Totuşi, nu a trecut mult până ce ruşii lui Advocaat au echilibrat şi apoi au trecut la cârma partidei.

Dominarea rusească s-a accentuat spre finalul primei reprize şi se părea că e o chestiune de timp până ce Dzagoev & co vor marca. Golul a venit, dar din partea Greciei. Căpitanul elenilor, Karagounis, a luat o minge pe cont propriu după o gafă a lui Ignaşevici şi a declanşat isteria. Era primul minut de prelungire al primei reprize.

Pe celălalt stadion, la Wroclaw, scorul era 0-0, aşa că Grecia şi Rusia mergeau mai departe. În aceste condiţii, atât Cehia, cât şi Polonia s-au aruncat în atac, având nevoie de victorie. După mai multe ocazii de ambele părţi, Cehia a fost echipa care a deschis scorul, prin Jiracek, în minutul 70. La acest scor, Rusia era eliminată, iar învinsa ei din primul meci, Cehia, mergea mai departe.

Şi cu toate eforturile ruşilor, aşa a rămas până la final.

Clasament final Grupa A

1.Cehia      3 2 0 1 4-5 6
2.Grecia  3 1 1 1 3-3 4

3. Rusia       3 1 1 1 5-3 4
4. Polonia  3 0 1 2 2-3 2

Desfăşurarea minut cu minut a partidei:

ACTUALIZARE MINUTUL 90+5: Final: Grecia - Rusia 1-0! Elenii, în sferturile de finală

ACTUALIZARE MINUTUL 90+4: Final de meci, Cehia - Polonia 1-0. Cehii merg în sferturi!

ACTUALIZARE MINUTUL 90: Patru minute se arată de la margine pentru Grecia - Rusia

ACTUALIZARE MINUTUL 90: Se arată patru minute de prelungire pentru Cehia - Polonia

ACTUALIZARE MINUTUL 89: Ultima schimbare pentru Cehia: Peckhart în locul lui Baroş

ACTUALIZARE MINUTUL 87: Schimbare la cehi: Rezek în locul lui Pilar la naţionala Cehiei

ACTUALIZARE MINUTUL 87: Plasil şi Błaszczykowski sunt avertizaţi

ACTUALIZARE MINUTUL 83: Ninis îl schimbă pe Salpingidis în naţionala Greciei

ACTUALIZARE MINUTUL 83: Schimbare în echipa Cehiei: Jiracek este înlocuit de Rajtoral

ACTUALIZARE MINUTUL 82: Schimbare efectuată de Dick Advocaat: Izmailov în locul lui Anyukov

ACTUALIZARE MINUTUL 80: Ultimele 10 minute ale celor două meciuri

ACTUALIZARE MINUTUL 74: Ne apropiem de ultimul sfert de oră din Grupa A

ACTUALIZARE MINUTUL 73: Dublă schimbare în echipa Poloniei: Mierzejewski  în locul lui Murawski şi Brozek în locul lui Obraniak

ACTUALIZARE MINUTUL 72: Schimbare pentru Rusia: Pogrebnyak în locul lui Gluşakov

ACTUALIZARE MINUTUL 71: În acest moment, Cehia este pe primul loc, Grecia pe locul 2, ruşii şi polonezi sunt eliminaţi

ACTUALIZARE MINUTUL 70: Tzavellas a lovit bara cu o execuţie din lovitură liberă

ACTUALIZARE MINUTUL 70: GOL CEHIA! Jiracek înscrie după un contra-atac al cehilor

ACTUALIZARE MINUTUL 69: Jirkov(Rusia) primeşte cartonaşul galben pentru un fault din spate

ACTUALIZARE MINUTUL 68: Baroş(Cehia) are un şut spre poartă, dar Tyton prinde

ACTUALIZARE MINUTUL 66: Schimbare făcută de antrenorul Greciei: Makos în locul lui Karagounis

ACTUALIZARE MINUTUL 65: Anyukov îl faultează pe Karagounis şi primeşte cartonaşul galben

ACTUALIZARE MINUTUL 64: Schimbare în naţionala Greciei: Holebas în locul lui Gekas

ACTUALIZARE MINUTUL 61: Karagounis pătrunde în careu, este faultat, dar arbitrul nu acordă penalty. Mai mult, Karagounis primeşte cartonaşul galben pentru proteste, stârnind furia grecului,

ACTUALIZARE MINUTUL 60: Wasilewski(Polonia) a fost avertizat

ACTUALIZARE MINUTUL 58: Ocazie uriaşă pentru Grecia: Torossidis a driblat pe partea dreaptă, a ajuns la şase metri de poartă, dar pasa sa pentru Gekas a fost respinsă în ultima clipă

ACTUALIZARE MINUTUL 57: Rusia domină teritorial, au un procentaj al posesie de 60%

ACTUALIZARE MINUTUL 55: Schimbare în echipa Poloniei: Grosicki în locul lui Polanski

ACTUALIZARE MINUTUL 51: Şirokov(Rusia) are al 14-lea şut spre poarta Greciei, dar fără folos: mingea a trecut pe lângă poartă

ACTUALIZARE MINUTUL 47: Eugen Polanski (Polonia) a primit cartonaşul galben

ACTUALIZARE MINUTUL 46: Schimbare în echipa Rusiei: Pavlyuchenko în locul lui Kerjakov

ACTUALIZARE MINUTUL 46: A început repriza a doua a meciului Cehia - Polonia. La acest moment, ambele echipe sunt eliminate, Grecia şi Rusia fiind calificate

ACTUALIZARE MINUTUL 45+2: Pauză şi la Varşovia

ACTUALIZARE MINUTUL 45+1:GOL GRECIA! Karagounis a recuperat o minge în jumătatea rusă de teren, a pătruns decis pe partea dreaptă şi l-a executat pe Malafeev. Grecia - Rusia 1-0

ACTUALIZARE MINUTUL 45: S-au anunţat două minute de prelungire a primei reprize a meciului Grecia - Rusia

ACTUALIZARE MINUTUL 45: Pauză la Wroclaw, Cehia - Polonia 0-0.

ACTUALIZARE MINUTUL 44: Rusia atacă furibund de câteva minute, reuşind să-i facă pe greci să rămână cantonaţi în preajma propriului careu de 16 metri.

ACTUALIZARE MINUTUL 37: Rusia a fost mult mai directă decât Grecia, elevii lui Dick Advocaat şutând până acum de 10 ori la poartă, faţă de o singură încercare a adversarului

ACTUALIZARE MINUTUL 30: A trecut prima jumătate de oră din ultima etapă a Grupei A. La aceste rezultate, cele două echipe calificate sunt Rusia şi Cehia

ACTUALIZARE MINUTUL 28: La Wroclaw plouă din ce în ce mai puternic

ACTUALIZARE MINUTUL 25: Dacă la începutul partidei, elenii au avut posesia mai bună, acum a venit rândul Rusiei să aibă un control mai bun al balonului

ACTUALIZARE MINUTUL 22: Murawski(Polonia) vede cartonaşul galben pentru un fault la Baroş

ACTUALIZARE MINUTUL 20: Boenisch(Polonia) are un şut bun, cu pământul, care este respins cu greu de Cech

ACTUALIZARE MINUTUL 16: Jirkov(Rusia) are o cursă superbă pe partea stângă, pătrunde până la marginea careului de 6 metri, dar pasa sa spre Kerjakov a fost interceptată de un apărătorii greci

ACTUALIZARE MINUTUL 15: Polanski(Polonia) trage puternic de la marginea careului de 16 metri, dar mingea trece pe deasupra porţii cehe

ACTUALIZARE MINUTUL 12: Cehul Limberský  primeşte cartonaşul galben

ACTUALIZARE MINUTUL 10: Polonezul Lewandowski are prima ocazie mare a partidei, dar şutul său din interiorul careului a trecut pe lângă poarta lui Cech.

ACTUALIZARE MINUTUL 8: Naţionala greacă este mai insistentă în aceste momente, raportul posesiei balonului fiindu-le favorabil, 56%-44%.

ACTUALIZARE MINUTUL 6: Grecia are primul corner al duelului cu Rusia, dar faza fixă rămâne fără rezultat

ACTUALIZARE MINUTUL 2: Polonezul Dudka are o reluare acrobatică, dar mingea loveşte plasa laterală

ACTUALIZARE MINUTUL 1: Au început ambele meciuri

Echipele de start:

Cehia: Cech - Gebre Selassie, M. Kadlec, Sivok, Limbersky -  Plasil, Hubschmann - Jiracek, Kolar, Pilar - Baros.
Rezerve: Laštuvka, Drobný, Suchý, Hubník, Rezek, Rosický, Petržela, Darida, Necid, Pekhart, Lafata.

Polonia: Tyton - Piszczek, Perquis, Wasilewski, Boenisch - Dudka, Polanski - Błaszczykowski, Murawski, Obraniak - Lewandowski.
Rezerve: Szczęsny, Sandomierski, Wojtkowiak, Kamiński, Wawrzyniak, Matuszczyk, Rybus, Mierzejewski, Wolski, Grosicki, Sobiech, Brożek.

Grecia: Sifakis - Torossidis, Papastathopoulos, K. Papadopoulos, Tzavellas  - Maniatis, Katsouranis - Salpingidis, Karagounis, Samaras - Gekas.
Rezerve: Chalkias, Tzorvas, Malezas, Holebas, Makos, Fotakis, Ninis, Fortounis, Fetfatzidis, Liberopoulos, Mitroglou.

Rusia: Malafeev - Aniukov, A.Berezutki, Ignaşevici, Jirkov - Şirokov, Denisov, Gluşakov - Dzagoev, Kerjakov, Arşavin.
Rezerve: Akinfeev, Shunin, Sharonov, Granat, Nababkin, Izmailov, Kombarov, Semshov, Pavlyuchenko, Pogrebnyak

Grecia şi Rusia se duelează pe stadionul Narodowy din Varşovia, ambele având şanse să meargă mai departe.  Cele mai mari şanse le au totuşi, ruşii, care au nevoie un rezultat de egalitate pentru a fi siguri de calificare.

Pe de altă parte, grecii au neapărată nevoie de victorie dar trebuie ca cehii şi polonezii să nu termine la egalitate în celălalt meci.

Totuşi, sunt şanse mici ca acest lucru să se întâmple, datorită faptului că şi polonezii şi cehii au nevoie de cele trei puncte pentru a se califica.

În ceea ce priveşte loturile, grecii l-au pierdut pe portarul Kostas Chalkias, accidentat în înfrângerea cu Cehia.

Celălalt meci al zilei, Cehia - Polonia, se dispută pe stadionul Miejski din Wroclaw. Ambele echipe au nevoie de victorie pentru a fi sigure de calificare, dar cehii ar putea să-şi permită şi un rezultat de egalitate dacă Grecia bate Rusia la maxim cinci goluri diferenţă.