STRANIERI

Goluri superbe pentru Bogdan Stancu și Ciprian Marica în Cupa Turciei

Bogdan Stancu a marcat un gol în partida Genclerbirligi - Eskisehirspor: 3 - 0, iar Ciprian Marica a semnat reușita echipei sale, Konyaspor, în deplasarea de la Galatasaray Istanbul, încheiată cu victoria gazdelor, scor 4 - 1, în optimile de finală ale Cupei Turciei.

Ambii atacanți români au încheiat anul 2014 accidentați, iar în prima parte a acestui an și-au definitivat recuperarea.

12 Februarie 2015, 22:25 |
Cupa Turciei

Bogdan Stancu a marcat golul al doilea, în minutul 79, cu un lob splendid, și a fost înlocuit de bielorusul Aleksandr Hleb, în minutul 86, a înscris în premieră în această competiție pentru Genclerbirligi, după cele 7 reușite din această ediție a Șuperlig.

Piteșteanul de 27 de ani nu mai jucase decât de două ori în acest sezon, ca integralist, și doar în campionat: în 1 februarie (0-2 pe teren propriu cu Rizespor) și în 8 februarie (1-3 la Bursaspor).

Celălalt atacant român de la Genclerbirligi, Liviu Antal, s-a transferat la începutul lunii februarie la echipa israeliană Beitar Ierusalim, formație pregătită de fostul tehnician al Unirii Urziceni și al Stelei, Ronny Levy.

De cealaltă parte, Ciprian Marica, integralist în Galatasaray - Konyaspor: 4 - 1, a înscris un gol de generic, în minutul 20, dintr-o lovitură liberă din colțul stâng al careului de 16 metri, într-un meci câștigat de Galatasaray prin golurile lui Burak Yılmaz ('10), Wesley Sneijder ('16, '34) și Olcan Adın ('45+1).

Acesta nu este doar primul gol marcat de bucureșteanul de 29 de ani în Cupa Turciei, ci primul său joc în această competiție. Marica mai punctase pentru Konyaspor și în campionat, în 28 septembrie (1-1, pe teren propriu, cu Erciyesspor).

Ciprian Marica a bifat așadar doar al patrulea meci pentru formația sa, întrucât s-a accidentat la genunchi la sfârșitul lunii septembrie și a urmat un tratament special la Stuttgart.

În meciul Galatasaray - Konyaspor: 4 - 1, mijlocașul Gabriel Torje a fost introdus pe teren, la oaspeți, în minutul 69. A fost al optulea joc în Cupa Turciei pentru timișoreanul de 25 de ani (a marcat o dată, în 27 ianuarie, în victoria cu 2-0 din deplasarea de la Giresunspor) care, în Șuperlig a evoluat de 16 ori.