Gol de senzație al lui Ronaldo, aplaudat și de fanii lui Juventus. Portughezul marchează în 10 meciuri la rând în Liga Campionilor

Cristiano Ronaldo e de neoprit în Champions League. Portughezul a rezolvat de unul singur reeditarea finalei din sezonul trecut.

04 Aprilie 2018, 18:03 (actualizat 04 Aprilie 2018, 22:00) |
Gol incredibil al lui Cristiano Ronaldo

Ronaldo a avut nevoie doar de trei minute pentru a-l învinge pe Buffon și a devenit primul din istorie care marchează în 10 meciuri la rând în Liga Campionilor.

În reeditarea finalei de anul trecut, Juventus Torino nu făcut față unui Real Madrid absolut galactic. A fost seara lui Cristiano Ronaldo, care a deschis scorul în minutul 3, devenind primul jucător care reușește să înscrie în zece meciuri consecutive de Liga Campionilor.

Tot Realul a trimis mingea în bară, Juventus nu a avut forța de egala și, în minutul 64, Carvajal a centrat, iar Cristiano a avut o execuție de geniu: s-a înălțat la 2,34 m și a catapultat balonul, din foarfecă, în poarta unui Gigi Buffon înmărmurit. Tribunele l-au aplaudat pe portughez, deși favoriții erau conduși cu 2-0, dar nimic nu mai conta în fața perfecțiunii lui Ronaldo.

Marcelo a stabilit rezultatul final, 3-0 pentru Real, care e cu un pas în semifinale.

"A fost un gol incredibil. Ce pot să mai spun? Nu am sperat să înscriu un asemenea gol. Meciul a fost greu, însă am reușit să marcăm trei goluri împotriva lui Juventus, o mare echipă. Sunt fericit că mi-am ajutat formația. Am avut o seară minunată", a declarat Ronaldo la finalul meciului.

Tot aseară, în Champions League, Bayern a învins la Sevilla cu 2-1.