Gimnasta Larisa Iordache a obținut medalia de aur la individual compus, la Universiada de la Taipei

Larisa Iordache a câștigat titlul mondial universitar la Taipei. A păstrat surprize însă și pentru Campionatul Mondial de la Montreal. Larisa luptă miercuri pentru alte trei medalii în finalele pe aparate. Reușita Larisei e prima pentru români la Universiadă.

22 August 2017, 21:27 (actualizat 22 August 2017, 21:38) |
Aur pentru Larisa Iordache la Universiadă

Să nu renunți niciodată - e cea mai importantă lecție pe care a învățat-o Larisa Iordache în gimnastică. După accidentări și la un an de la ultimul concurs complet de patru aparate, Larisa și-a recâștigat proba care îi place cel mai mult.

La Taipei a arătat că e o gimnastă completă. A primit 14.400 la sărituri, a arătat ca paralelele nu sunt călcâiul lui Ahile pentru ea, 14.300, iar la bârnă, chiar cu ratare, a obținut 14.000.

(w500) Larisa Ior

Supărarea s-a transformat în moral la sol și exercițiul său, cu o nouă coregrafie, a primit 14.050. Totalul nu a putut fi ajuns de japoneza Teramoto sau de canadianca Black.

Bucuria a împărțit-o cu antrenorii, soții Moldovan.

Cu aurul la gât și cu un moral excelent, Larisa  luptă miercuri în finalale pe aparate pentru medalii la paralele, bârnă și sol.