STRANIERI

Gigel Bucur, cel mai bun jucător al meciului Kuban Krasnodar - Terek Groznîi: 3-1

Tehnicianul Dorinel Munteanu a reuşit miercuri a treia victorie stagională în campionatul Rusiei, 3-1 (2-1), pe teren propriu, cu Terek Groznîi.

Presa rusă specula pe marginea faptului că antrenorul român risca să fie demis dacă nu învingea în acest meci.

25 Septembrie 2013, 21:49 (actualizat 26 Septembrie 2013, 15:45) |
Gigel Bucur, din nou decisiv pentru Kuban Krasnodar / FOTO: fckuban.ru

Oaspeţii au deschis scorul prin Maurício ('2), dar alb-verzii s-au impus graţie reuşitelor lui Gigel Bucur ('6), Ibrahima Baldé ('44), după o pasă a lui Gigel Bucur, şi Xandão ('66).

La oaspeţi, atacantul Gicu Grozav a fost introdus pe teren în minutul 67, imediat după ce gazdele au marcat a doua oară, iar fostul "petrolist" Jeremy Bokila a jucat din minutul 74. Acesta a fost cel de-al treilea joc la Terek pentru foştii jucători ai Petrolului Ploieşti.

Bucureşteanul de 33 de ani mai punctase o dată în acest sezon, la Sankt Petersburg, în remiza cu Zenit, scor 1-1. De asemenea, atacantul român a marcat şi golul victoriei lui Kuban la Rotterdam, în disputa din play-off-ul Ligii Europa, cu Feyenoord, scor 2-1.

În sezonul trecut, Bucur a punctat de 4 ori, în urmă cu doi ani, de 6 ori, iar în primul sezon de la transferul de la Politehnica Timişoara a marcat nouă goluri.

În următoarele două etape, Kuban are două partide aparent uşoare, cu Volga, la Novgorod, şi cu FK Rostov, la Krasnodar, după care va urma duelul cu Dan Petrescu, de la Moscova, în meciul cu Dinamo.

Ierarhia marcatorilor:

• 7 goluri - Danny (Zenit), Artem Dzyuba (FK Rostov)
  • 6 goluri - Andrei Voronin (Dinamo)
  • 5 goluri - Ahmed Musa (ŢSKA Moscova), Wanderson (FK Krasnodar), Georgi Peev (Amkar), Salomon Rondón (Rubin), Yura Movsisyan (Spartak), Spartak Gogniev (Ural)