STRANIERI

Gigel Bucur a reușit al șaselea gol stagional în Rusia

Atacantul Gigel Bucur a punctat pentru a șasea oară în acest sezon al campionatului Rusiei, în meciul pe care Kuban Krasnodar l-a câștigat cu 2-0 în deplasarea de la Rubin Kazan. Galben-verzii au deschis scorul prin Lorenzo Melgarejo ('11), iar bucureșteanul de 34 de ani, care avea să fie schimbat în minutul 80, a ”închis tabela” în minutul 47.

13 Aprilie 2014, 20:40 |
Gigel Bucur / FOTO: fckuban.ru

Cu această victorie, Kuban Krasnodar s-a îndepăratat la 8 puncte de primul loc al play-out-ului pentru rămânerea în prima ligă.

Gigel Bucur, care a punctat pentru prima oară din 3 noiembrie 2013 (de la meciul FK Krasnodar - Kuban 1-2, în care a deschis scorul), a fost pentru a 17-a oară titular în acest sezon și a fost schimbat pentru a 15-a oară. În alte 7 partide a intrat pe teren după ce fusese rezervă. De asemenea, în acest meci, Gigel Bucur a primit al treilea cartonaș galben din acest sezon.

252101320-3716

Campioana va juca direct în grupele Ligii Campionilor, vicecampioana va accede în turul al III-lea al Champions League, iar formațiile de pe locurile 3-5 se vor califica în Liga Europa. Echipele de pe pozițiile 13 și 14 vor lua parte la un play-out de retrogradare, iar ultimele două locuri sunt retrogradabile.