HANDBAL FEMININ

Gheorghe Tadici, mulţumit de 40 de minute din eşecul cu Germania, scor 23-25

Selecţionerul Gheorghe Tadici s-a declarat nemulţumit de evoluţia României în meciul cu Germania, scor 23-25, doar în ceea ce priveşte primele 20 de minute, în care tricolorele nu au înscris decât 5 goluri.

13 Decembrie 2012, 22:35 (actualizat 13 Decembrie 2012, 22:41) |
Gheorghe Tadici, mulţumit de modul în care reconstruieşte naţionala feminină de handbal

Selecţionerul naţionalei de handbal feminin a admis că România putea pierde şi mai sever ultima partidă din grupele principale ale Campionatului European, 23-25 cu Germania, potrivit agenţiei Mediafax.

"Germania a meritat să câştige, dar trebuie să felicit şi jucătoarele mele, în condiţiile în care am integrat noi jucătoare în lot şi am jucat bine doar ultimele 40 de minute din meci. Ca să fiu sincer, diferenţa de goluri putea fi mai mare", a declarat antrenorul Gheorghe Tadici, la conferinţa de presă de după meci.

Pe de altă parte, cea mai bună marcatoare a meciului cu nemţoaicele, alături de Ada Nechita, cu 7 goluri, Clara Vădineanu şi-a exprimat speranţa ca evoluţiile ei să fie la fel de bune şi în viitor.

"Nu suntem fericite cu înfrângerea. Începutul meciului a fost foarte dificil, dar personal sunt fericită că am jucat mai multe minute şi sper că voi putea face la fel în viitor, pentru a-mi ajuta echipa", a spus şi handbalista de 26 de ani, de la "U" Jolidon Cluj.