MECI AMICAL

Getafe - Petrolul Ploieşti: 1-1, la Madrid / Cosmin Contra, încântat de jocul Petrolului

Petrolul Ploieşti a remizat la Madrid, cu Getafe, scor 1-1, într-un meci în care "Lupii Galbeni" au deschis scorul în minutul 21, prin Damien Boudjemaa, iar gazdele au egalat în minutul 41, prin Gavilán.

11 Octombrie 2013, 16:19 |
Tehnicianul Petrolului Ploieşti, Cosmin Contra

În prima repriză, Petrolul a jucat în următoarea formulă de echipă: Bornescu (Povilas '30) – Achim, Beţa (Mustivar '34), Benga, Guilherme – De Lucas, Romario – Priso, Fernandez, Boudjemaa – Camara.

La pauză, Teixeria i-a luat locul lui De Lucas, iar, din minutul 60, au mai intrat: Pecanha, Alcenat, Albin şi Dore, aceştia schimbându-i pe Povilas, Priso, Boudjemaa şi Camara. La Petrolul, care va reveni în ţară în cursul nopţii de sâmbătă, au fost folosiţi toţi jucătorii, inclusiv cei trei portari.

La finalul partidei, tehnicianul Cosmin Contra şi-a exprimat satisfacţia în ceea ce priveşte evoluţia elevilor săi.

"A fost un meci foarte bun pentru Petrolul, jucat împotriva unei echipe foarte puternice, locul 5 din Spania. Echipa noastră a jucat foarte bine, odată cu acest meci am încheiat o săptămână grea de pregătire. A meritat să facem acest drum lung de 24 de ore dus-întors", a spus Cosmin Contra.

În tribune s-au aflat câteva zeci de români, inclusiv un grup venit special de la Ploieşti.