Germanul Lukas Maertens este noul campion european la 400 de metri liber, cu timpul de 3:42:50

Lukas Maertens
17 august 2022, 20:46

Germanul Maertens a mers umăr la umăr cu tânărul elvețian Antonio Djakovic (3:43:93), până la jumătatea cursei.

Pe locul al treilea a ieșit un alt german, Henning Muehlleitner (3:44:53).

În probele de serii desfășurate azi dimineață, românul David Popovici, campionul de la 100 de m și 200 de m liber, s-a calificat în finala de la 400 de m liber, reușind un timp de 3:47.99. El a înotat în prima serie, pe care a câștigat-o.

„Un teritoriu necunoscut, dar vom vedea ce iese și de acolo. Este cea mai ciudată cursă pe care o voi face aici, pentru că nu am experienţă. Am înotat-o doar de trei ori în viaţa mea şi a fost în concursuri mici. Dar este un loc bun pentru a începe şi a vedea dacă sunt bun sau nu”, declara sportivul de 17 ani  după ce obținea titlul continental  în proba de 200 m liber.

Germanul Paul Biedermann deține recordul european și mondial al probei, cu timpul de 3:40:07, stabilit la Campionatul Mondial de la Roma, din 2009.

La aceste Campionate Europene, David a cucerit aurul și a doborât recordul mondial vechi de 13 ani în proba de 100 m liber, iar apoi a obținut un al doilea aur, în proba de 200 de m liber. El cucerisse aurul în cele două probe și la Campionatul Mondial de la Budapesta.