Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.

Germania şi Olanda-cele mai bune echipe din preliminarii, Grecia-cea mai bună echipă de pe locul 2

Preliminariile CM din 2014 au luat sfârşit pe "Bătrânul Continent": Germania şi Olanda au fost cele mai în formă echipe, cu câte 9 victorii şi o remiză, în timp ce Grecia a fost cea mai valoroasă echipă de pe locul secund, la egalitate de puncte cu liderul grupei, Bosnia-Herţegovina, dar cu un  golaveraj net mai slab.

Danemarca a fost cea mai slabă formaţie de pe locul al doilea, astfel că a ratat accesul la barajul Campionatului Mondial.

16 Octombrie 2013, 02:00 (actualizat 18 Octombrie 2013, 20:05) |
Bosnia-Herțegovina, în premieră la Campionatul Mondial
EMBED VIDEO LINK CU VIDEO
Embed:
Link:

VIDEO
Bosnia-Herțegovina, în premieră la Campionatul Mondial
Astfel, naţionalele care s-au calificat direct la Campionatul Mondial de anul viitor, din postura de câştigătoare a grupelor din zona Europei, sunt Belgia, Italia, Germania, Olanda, Elveţia, Rusia, Bosnia-Herţegovina, Anglia şi Spania, iar naţiunile care vor aştepta tragerea la sorţi din 21 octombrie a meciurilor de baraj programate în 15 şi 19 noiembrie sunt: Croaţia, Suedia, România, Islanda, Portugalia, Grecia, Ucraina şi Franţa.

Bosnia-Herţegovina s-a calificat pentru prima dată în istorie la un Campionat Mondial.

Tragerea la sorţi a grupelor CM 2014 va avea loc în data de 6 decembrie, la Mata de São João.

Rezultatele ultimelor meciuri din preliminarii şi clasamentele finale ale grupelor:

GRUPA A

  • Belgia - Ţara Galilor: 1-1 (Kevin de Bruyne '64 / Aaron Ramsey '88)
  • Scoţia - Croaţia: 2-0 (Robert Snodgrass '28, Steven Naismith '73) - în acest meci, arbitrat de o brigadă românească, ce l-a avut pe Ovidiu Haţegan la "centru", gazdele au ratat un penalty în minutul 73, prin Barry Bannan
  • Serbia - Macedonia: 5-1 (Stefan Ristovski '16-autogol, Dusan Basta '19, Aleksandr Kolarov '38-penalty, Dusan Tadić '54, Stefan Šćepović '74 / Adis Jahović '83)

Clasament final:

1.Belgia1082018-426
2.Croaţia1052312-917
3.Serbia1042418-1114
4.Scoţia103258-1211
5.Ţara Galilor   
10   


6   
9-20     
10
6.Macedonia102177-167

GRUPA B

  • Italia - Armenia: 2-2 (Alessandro Florenzi '24, Mario Balotelli '76 / Yura Movsisyan '5, Henrikh Mkitarian '70)
  • Bulgaria - Cehia: 0-1 (Borek Dočkal '52)
  • Danemarca - Malta: 6-0 (Morten Rasmussen '9, '74, Daniel Agger '11-penalty, '39-penalty, Andreas Bjelland '28, Nicki Bille Nielsen '84)

Clasament final:

1.Italia1064019-922
2.Danemarca   
10   


2   
17-12    
16
3.Cehia1043313-915
4.Bulgaria1034314-913
5.Armenia1041512-1313
6.Malta101095-283

GRUPA C

  • Suedia - Germania: 3-5 (Tobias Hysen '6, '69, Alexander Kačaniklić '42 / Mesut Özil '45, Maro Götze '53, Andre Schürrle '57, '66, '76)
  • Irlanda - Kazahstan: 3-1 (Robbie Keane '17-penalty, John O'Shea '26, Dmitri Şomko '78-autogol / Dmitri Şomko '13)
  • Insulele Faeroe - Austria: 0-3 (Andreas Ivanschitz '16, Sebastian Prödl '64, David Alaba '67-penalty)

Clasament final:

1.Germania1091036-1028
2.Suedia1062219-1420
3.Austria1052320-1017
4.Irlanda1042416-1714
5.Kazakhstan101276-215
6.Insulele Faeroe   
10   


9   
4-29      
1

G R U P A    D

GRUPA E

  • Cipru - Albania: 0-0
  • Norvegia - Islanda: 1-1 (Daniel Braaten '30 / Kolbeinn Sigthorsson '12)
  • Elveţia - Slovenia: 1-0 (Granit Xhaka '73)

Clasament final:

1.Elveţia1073017-624
2.Islanda1052317-1517
3.Slovenia1050514-1115
4.Norvegia   
10   


4   
10-13    
12
5.Albania103259-1111
6.Cipru101274-155

GRUPA F

  • Portugalia - Luxemburg: 3-0 (Silvestre Varela '30, Nani '36, Hélder Postiga '79)
  • Azerbaijan - Rusia: 1-1 (Vagif Cavadov '90 / Roman Şirokov '16) - oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 73, după eliminarea lui Maksim Medvedev
  • Israel - Irlanda de Nord: 1-1 (Eden Ben Basat '43 / Steven Davis '72)

Clasament final:

1.Rusia1071220-522
2.Portugalia1063120-921
3.Israel1035219-1414
4.Azerbaijan101637-119
5.Irlanda de Nord  
10   


5    
9-17      
7
6.Luxemburg101367-266

GRUPA G

  • Grecia - Liechtenstein2-0 (Dimitris Salpingidis '7, Giorgios Karagounis '81)
  • Lituania - Bosnia-Herţegovina: 0-1 (Vedad Ibišević '68)
  • Letonia - Slovacia: 2-2 (Valerijs Šabala'47, Rode Reinars '90+2 / Martin Jakubko '9, Kornel Saláta '16)

Clasament final:

1.Bosnia-Herţegovina  
10   


1    
30-6     
25
2.Grecia1081112-425
3.Slovacia1034311-1013
4.Lituania103259-1111
5.Letonia1022610-208
6.Liechtenstein100284-252

GRUPA H

  • Anglia - Polonia: 2-0 (Wayne Rooney '41, Steven Gerrard '88)
  • Muntenegru - Republica Moldova: 2-5 (Stevan Jovetić '55-penalty, '90+1 / Alexandru Antoniuc '28, '89, Iosif Armaş '62, Eugen Sidorenco '64, Artur Ioniţă '73) - aceasta este cea mai clară victorie din istorie a Republicii Moldova, în meciurile oficiale jucate în deplasare
  • San Marino - Ucraina: 0-8 (Evhen Seleznyov '13-penalty, '19, Marko Dević '15, '58-penalty, Andrei Iarmolenko '55, Roman Bezus '66, Vitali Mandzyuk '90) - gazdele au încheiat partida în opt jucători de câmp, după eliminările lui Mirko Palazzi ('56) şi Alessandro Della Valle ('90)

Clasament final:

1.Anglia1064031-422
2.Ucraina1063128-421
3.Montenegro1043318-1715
4.Polonia1034318-1213
5.Moldova1032512-1711
6.San Marino     
10   


10    
1-54      
0

GRUPA I

  • Spania - Georgia: 2-0 (Alvaro Negredo '26, Juan Mata '61)
  • Franţa - Finlanda: 3-0 (Franck Ribéry '8, Joona Toivio '76-autogol, Karim Benzema '87)

Clasament final:

1.Spania8    


0    
14-3     
20
2.Franţa852115-617
3.Finlanda   
82335-99
4.Georgia81253-105
5.Belarus81167-164

CLASAMENTUL CELOR MAI BUNE ECHIPE DE PE LOCUL 2 (nu s-au luat în considerare rezultatele cu ultimele clasate):

1.Grecia86119-419
2.Franţa852115-617
3.Portugalia843115-815
4.Ucraina843111-415
5.Suedia842215-1314
6.Islanda842215-1414
7.România841311-1213
8.Croaţia83239-811
9.Danemarca    
8   


2   
9-11       
10
Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN SPORT
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI 3°C 6°C
IASI 3°C 9°C
CLUJ 0°C 4°C
CONSTANTA -2°C 4°C
CRAIOVA 2°C 4°C
BRASOV -3°C 2°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 23 Februarie 2019, 18:00
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 22-02-2019
Deschidere: 7856.01
Maxim: 7881.87
Mimim: 7759.22
Variatie: -1.13%
TLV
1.91
2.39%
BRD
12.10
2.28%
SNG
31.60
1.56%
FP
0.89
0.22%
SIF1
2.20
0.46%
SNN
9.33
0.97%
TGN
341.00
0.58%
SIF3
0.25
1.4%
SNP
0.34
1.43%
SIF5
2.04
0.49%
ARHIVĂ ȘTIRI