VIDEO TELEJURNAL

Germania a dat 17 goluri până acum la Mondial, Argentina a ajuns în finală neînvinsă

Va reuşi vedeta Germaniei, Thomas Muller, să câştige Gheata de Aur a acestui turneu? Sau Lionel Messi va fi omul spectacol care sa ducă Argentina spre un nou titlu mondial? Răspunsul corect, în această seară, în direct la TVR. Să revedem drumul până în finală al celor două echipe, neînvinse la acest turneu final: Germania a jucat ofensiv şi este campioana golurilor, cu 17 reuşite, în timp ce Argentina a preferat prudenţa şi a înscris doar de 8 ori.

13 Iulie 2014, 20:21 |
Drumul către marea finală

La debut, Germania a strivit Portugalia cu 4-0, într-un meci al umilinţei pentru Balonul de Aur al Europei, Cristiano Ronaldo.

Curajoasa echipa a Ghanei i-a ţinut în şah pe nemţi: 2-2,  iar Joachim Low l-a învins pe Jurgen Klinsmann, fostul său şef, acum antrenor al americanilor. Germania-SUA: 1-0.

În optimi, nemţii au trecut de algerinei duăa prelungiri, cu 2 la 1. Rivalitatea franco-germană a avut un final fericit pentru panzere. Un gol înscris în prima repriza le-a trimis direct în semifinale.

Cea mai aşteptată partidă de la acest mondial a inundat în lacrimi o întreagă naţiune. Dansatori de samba au fost, de data asta, jucătorii germani, iar brazilienii, doar spectatori uluiţi de coregrafia perfectă a adversarilor.

Argentina a ajuns în finală doar cu victorii. Şi-a câştigat grupa: 2-1 cu Bosnia Herţegovina, 1-0 cu Iran şi 3-2 cu Nigeria. Echipa sud-americană a trecut în optimi de Elveţia cu 1 la 0, iar în sferturi a învins, cu acelaşi scor, Belgia. Ca în toate meciurile de până acum, Argentina nu a impresionat nici în semifinala cu Olanda. A câştigat greu, după executarea loviturilor de departajare.

Vedeta Germaniei şi golgheterul echipei la acest turneu este Thomas Muller. A reuşit tripla chiar în meciul de deschidere cu Portugalia. Colegul său, Miroslav Klose, este deja un veteran. La 36 de ani joacă la al patrulea Mondial. A venit în Brazilia şi cu gândul să egaleze recordul de goluri înscrise.

Chiar în semifinală, Klose a depăşit performanţa brazilianului Ronaldo şi a înscris al 16-lea său gol la un turneu final.

Lionel Messi a arătat lumii întregi că este pionul esenţial în echipa Argentinei. A înscris al doilea gol cu Bosnia Hertegovina, a semnat singura reuşită cu Iranul şi alte 2 goluri cu Nigeria. A dat pasa de gol cu Elveţia şi NU a ratat lovitura de la 11 metri din semifinală.

La argentinieni s-a remarcat şi extrema lui Real Madrid, Angel di Maria, aflat la al doilea Mondial, după cel din 2010. Jocul său ofensiv a impulsionat permanent atacul sud-americanilor. Di Maria a calificat Argentina în sferturi.

A lipsit în meciul cu Olanda şi nu este sigur că va fi recuperat pentru marea finala.