BASCHET MASCULIN

Gaz Metan Mediaş a ratat o victorie de senzaţie în Finlanda, cu Joensuun Kataja: 75-79

Echipa de baschet masculin Gaz Metan Mediaş s-a aflat la câteva minute de a-şi apropia calificarea în sferturile de finală ale FIBA Eurochallenge, după ce a pierdut în ultimul sfert meciul din Finalnda, cu Joensuun Kataja, din grupa I, scor 75 - 79 (22-17, 17-9, 23-23, 13-30).

20 Februarie 2013, 01:20 (actualizat 20 Februarie 2013, 01:25) |
Tehnicianul Marcel Ţenter, la una dintre cele mai neplăcute înfrâneri din carieră

Gaz Metan Mediaş a ratat şansa de a urca pe locul al doilea în grupa I a FIBA Eurochallenge, după ce a pierdut în ultimele minute jocul din Finlanda, cu Joensuun Kataja, scor 75 - 79 (22-17, 17-9, 23-23, 13-30).

De remarcat prestaţia extrem de modestă în ultimul sfert al echipei antrenate de Marcel Ţentner, care nu a reuşit niciun coş timp de şase minute.

7

Gaz Metan va juca ultimul meci din grupă cu BK Ventspils, pe teren propriu, în data de 26 februarie, şi are nevoie de un succes, coroborat cu un eşec al finlandezilor pentru a merge în sferturile de finală.

În primele patru partide ale grupei, sibienii au câştigat două meciuri pe teren propriu (84-82 cu Joensuun Kataja şi 77-69 cu Pinar Karsiyaka) şi au pierdut cele două deplasări (59-89 cu Pinar Karsiyaka şi 64-96 cu BK Ventspils).