STRANIERI

Gardoș, după Man. United - Southampton 0-1: "Unul dintre cele mai importante momente ale carierei"

Fundașul Florin Gardoș, care a jucat 69 de minute în victoria echipei sale, Southampton, în deplasarea de la Manchester United, a declarat pentru presa engleză că acesta este nu numai cel mai important moment al său la gruparea la care s-a transferat de la Steaua la mijlocul lunii august, ci și una dintre cele mai importante borne ale întregii sale cariere.

În tur, Manchester United se impusese cu 2 - 1 pe terenul lui Southampton.

12 Ianuarie 2015, 17:18 |
Florin Gardoș - în tricoul lui Southampton

"Au clipe minunate. Când lupţi să câştigi şi reuşeşti să marchezi în ultimele minute ale meciului, mai ales aici, pe Old Trafford... A fost un sentiment minunat, am fost foarte fericiţi. Cel mai important moment al meu la Southampton, unul  dintre cele mai frumoase momente din întreaga mea carieră", a spus Florin Gardoș.

Southampton, unul dintre jucătorii-surpriză pe piața transferurilor din Premier League în vara trecută, nu mai câștigase pe terenul lui Manchester United din 1988 (n. red. - scor 2-0, în 16 ianuarie), iar, cu această victorie, ”Sfinții” au urcat pe poziția a treia, chiar în dauna grupării antrenate de experimentatul Louis van Gaal. Aceasta este prima înfrângere a ”Diavolilor Roșii” după 10 meciuri (7 victorii și 3 remize) și al doilea eșec pe propriul teren după 1-2 cu Swansea, în prima etapă (16 august).

"Sunt mândru! La fel ca şi în cazul victoriei cu Arsenal, nici contra lor nu mai câştigasem de mult timp! Vreau să terminăm cât mai sus în acest an, să mai doborâm un record. Cred că decembrie a fost o lună foarte grea, pentru că nu avem la fel de multe variante ca celelalte echipe. Nu văd de ce nu am termina pe locurile trei, patru sau cinci", a mai spus Florin Gardoș, pentru care echipa manageriată de Ronald Koeman a plătit Stelei o sumă despre care presa susține că s-a situat între 6,8 milioane și 7,5 milioane de euro.

Southampton nu se află la primul rezultat mare în acest sezon: alb-roșii au mai reușit un 8-0 cu Sunderland (18 octombrie), un 3-0 cu Everton, un 1-1 pe teren propriu cu Chelsea, ori un 2-0 în fața propriilor suporteri cu Arsenal, aceste ultime două rezultate fiind izbutite în ultimele două etape.

Sătmăreanul de 26 de ani a fost introdus pe teren în minutul 21 la meciul cu Manchester United, după ce titularul obișnuit, Toby Alderweireld, s-a accidentat, iar românul a evoluat excelent pe întreaga durată a jocului.

Celelalte rezultatele din etapa a XXI-a a Premier League:

• Sunderland - Liverpool: 0 - 1 (Lazar  Marković '8) - portarul gazdelor, Costel Pantilimon a fost integralist pentru a 12-a oară în acest sezon. Mijlocașul lui Sunderland, scoțianul Liam Bridcutt, a fost eliminat în minutul 49
  • Burnley - Queen's Park Rangers: 2 - 1 (Scott Arfield '12, Daniel Ings '37 / Charlie Austin '33-penalty)
  • Chelsea - Newcastle United: 2 - 1 (Oscar '43, Diego Costa '59) - gazdele au încheiat partida în inferioritate numerică, după ce mijlocașul Matthew James a fost eliminat în minutul 90+3
  • Swansea - West Ham United: 1 - 1 (Mark Noble '74-autogol / Andy Carroll '43)
  • West Bromwich Albion - Hull City: 1 - 0 (Saido Berahino '78)
  • Everton - Manchester City: 1 - 1 (Steven Naismith '78 / Fernandinho '74)
  • Leicester - Aston Villa: 1 - 0 (Paul Konchesky '45+1) - ambele echipe au încheiat jocul în inferioritate numerică: mijlocașul gazdelor, Matthew James, a fost eliminat în minutul 90+3, iar fundașul central al oaspeților, Ciaran Clark, un minut mai târziu
  • Crystal Palace - Tottenham: 2 - 1 (Dwight Gayle '69-penalty, Jason Puncheon '80 / Harry Kane '49) - la oaspeți, fundașul Vlad Chiricheș nu a făcut parte din lot
  • Arsenal - Stoke City: 3 - 0 (Laurent Koscielny '6, Alexis Sánchez '33, '49)