Galatasaray - Juventus 1-0 / Wesley Sneijder a calificat-o pe Galata în ”optimile” Ligii Campionilor

Meciul Galatasaray Istanbul - Juventus Torino, întrerupt marți seară din cauza unei ninsori abundente, s-a încheiat cu victoria turcilor, cu scorul de 1-0 (0-0), grație golului marcat de Wesley Sneijder ('85), în direct la TVR 1, TVR HD și tvrplus.ro.

Astfel, Galatasaray va juca pentru a doua oară la rând în optimile de finală ale Champions League, în timp ce Juventus va evolua în șaisprezecimile Ligii Europa.

11 Decembrie 2013, 16:20 (actualizat 11 Decembrie 2013, 17:58) |
Wesley Sneijder a calificat-o pe Galatasaray în optimile de finală ale Ligii Campionilor

Partida s-a reluat din minutul 31, de la scorul de 0-0, din aceeași zonă a terenului de unde fusese întreruptă, cu o minge de arbitru.

În sezonul trecut, Galatasaray a ajuns până în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, unde a fost învinsă de Real Madrid (0-3 și 3-2).

Ultima oară când campioana ultimelor două sezoane din Italia a ratat calificarea în optimile de finală ale Champions League a fost în sezonul 2009/2010, când Juventus a încheiat grupa A pe locul al treilea, după Bordeaux și Bayern Munchen. În ediția trecută, elevii lui Antonio Conte au ajuns până în ”sferturile” competiției, unde au fost eliminați fără drept de apel de Bayern Munchen, cu un dublu 2-0.

Marţi s-au mai disputat următoarele jocuri (CLICK pentru a vedea REZUMATELE VIDEO):

GRUPA A

• Manchester United - Şahtior Doneţk: 1-0 (Phil Jones '67)
  • Real Sociedad - Bayer Leverkusen: 0-1 (Ömer Toprak '49)

GRUPA C

• Benfica Lisabona - PSG: 2-1 (Lima '45-penalty, Nicolas Gaitán '58 / Edinson Cavani '37)
  • Olympiakos - Anderlecht Bruxelles: 3-1 (Javier Saviola '33, '58, Alejandro Domínguez '90+5-penalty / Sacha Klještan '39) - Javier Saviola a irosit o lovitură de pedeapsă în minutul 50