Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand Politica de cookies Vezi și Politica de Confidenţialitate care face referire la modul în care colectăm, folosim şi partajăm datele dumneavoastră pentru a va oferi serviciile TVR precum şi modul în care folosim platformele sociale.

Gala Premiilor UNITER. Spectacolul-eveniment transmis în direct de TVR, luni 9 mai, începând cu ora 21.00

Mai mult de 250 de personalităţi marcante ale teatrului românesc, actori, regizori, scenografi, critici de teatru sau directori de teatre din ţară, şi peste 500 de invitaţi din Bucureşti şi din ţară sunt aşteptaţi în data de 9 mai la Teatrul „Regina Maria” din Oradea pentru a sărbători performanţa în Teatrul românesc. A 26-a ediţie a Galei Premiilor UNITER poate fi vizionată la TVR 1, TVR HD şi TVR+ începând cu ora 21.00.

09 Mai 2016, 12:18 (actualizat 09 Mai 2016, 13:26) |
A 26-a ediţie a Galei Premiilor UNITER
A 26-a ediţie a Galei Premiilor UNITER
Premii UNITER
Premiile UNITER

Gala UNITER 2016 are loc în contextul în care „se împlinesc 400 de ani de ani de la trecerea în nemurire a lui Shakespeare, dar şi cei 100 de ani de Dadaism şi de Tristan Tzara ca fenomen al avangardei cultural-europene”, preciza preşedintele UNITER Ion Caramitru în cadrul unei conferinţe de presă susţinută sâmbătă 7 mai, la Teatrul Regina Maria.

E, dacă vreţi, o apropiere în timp între tradiţie şi inovaţie, dar tot în acelaşi timp, o revenire în modernitate a lui Shakespeare şi o stabilire în clasic a Dadaismului. Spun asta pentru că, sosind la Oradea, Gala UNITER întâlneşte una dintre cele mai frumoase şi incitante arhitecturi clasice în interiorul căreia spectacolul modern îşi găseşte un loc privilegiat iar Teatrul…Teatrul acesta minunat, recuperat în splendoarea lui originală, este cel mai frumos pe care mişcarea teatrală românească îl poate primi”, a mai spus Ion Caramitru.

(w300) Premiile U

Conform statutului Uniunii Teatrale din România, Senatul UNITER va acorda în cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenţă, premiile pentru întreaga activitate şi premiile speciale.

Premiu de Excelenţă: GIGI CĂCIULEANU

Premiul pentru întreaga activitate:

Actriţă: LUMINIŢA GHEORGHIU

Actor: VLADIMIR GĂITAN

Regizor: VICTOR IOAN FRUNZĂ

Scenograf: MARIA MIU

Critică şi istorie teatrală: ANCA MĂNIUŢIU

PREMII SPECIALE

Premiu special pentru muzică de teatru: ADRIAN ENESCU

Premiu special: MIKLÓS BÁCS, un mentor al tinerelor generaţii de actori

Premiu special pentru cel mai jucat dramaturg român contemporan: MATEI VIŞNIEC

Premiu special pentru o viaţă dedicată teatrului şi poeziei: EUGEN ŢUGULEA

Gala Premiilor UNITER, unul dintre cele mai importante programe ale Uniunii Teatrale din România, iniţiat şi coordonat de Ion Caramitru, se desfasoară anual, începand din 1991, şi acordă distincţiile Uniunii pentru fiecare an calendaristic încheiat.

Decernarea premiilor se face după principiul nominalizărilor stabilite de un juriu de selecţie, dintre care un alt juriu decide prin vot secret, în seara Galei, câștigătorul fiecărui premiu.

Pentru a XXIV-a ediţie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru: Claudiu Groza, Doina Papp, Cristina Rusiecki.

 

(w620) Premii UNI

Nominalizările pentru această ediţie a Galei Premiilor UNITER

Debut:
Ada Galeş pentru rolul Denise din spectacolul Copilul problemă la Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
Andreea Tănase pentru rolul Samira din spectacolul Balcanicele la Teatrul „Tony Bulandra” Târgovişte
Alexandru Voicu pentru rolul Al doilea bărbat,  Albert din spectacolul Iluzii la Godot Cafe-Teatru

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic:
Henri Mathias Berthelot, generalul generalilor, scenariul de Victor Cilincă, regia artistică Attila Vizauer, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Jucătorul de table de George Arion, dramatizarea radiofonică şi regia artistică Cezarina Udrescu, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Rapunzel de Fraţii Grimm, scenariul radiofonic şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV:

Buzunarul cu pâine de Matei Vişniec, regia Tudor Chirilă, producţie a Societăţii Române de Televiziune
Femeia perfectă de Jean Barbier, regia Marius Bodochi, producţie a Societăţii Române de Televiziune
Quartet de György Spiró, regia Gelu Colceag, producţie a Societăţii Române de Televiziune

Premiul pentru critică teatrală:

Silvia Dumitrache
Oana Stoica
Maria Zărnescu

Cea mai bună scenografie:
Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Cântăreaţa cheală la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi
Andu Dumitrescu pentru scenografia spectacolului Visul unei nopţi de vară la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Liviu Rebreanu”
Octavian Neculai pentru scenografia spectacolului Bach Files la Teatrul Bulandra, Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol secundar:
Ida Jarcsek-Gaza pentru rolul Clitemnestra din spectacolul Electra la Teatrul German de Stat Timişoara
Ilinca Manolache pentru rolurile din spectacolul Anul dispărut. 1989 la Teatrul Mic, Bucureşti
Florentina Năstase pentru rolul Laura din spectacolul Menajeria de sticlă la Teatrul „Toma Caragiu” Ploieşti

Cel mai bun actor în rol secundar:
George Albert Costea pentru rolul Posner din spectacolul The history boys. Poveşti cu parfum de liceu la Teatrul Excelsior, Bucureşti
Konstantin Keidel pentru rolul Moşneagul din spectacolul Electra la Teatrul German de Stat Timişoara
Marius Manole pentru rolurile Bătrânica apatică, Actorul din spectacolul Între noi e totul bine la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol principal:

Dorina Chiriac pentru rolurile Fetiţa metalistă, Regizorul din spectacolul Între noi e totul bine la Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti
Emilia Dobrin pentru rolul Elena din spectacolul Casa cu pisici la Teatrul Mic, Bucureşti
Erzsébet B. Fülöp pentru rolul Mama din spectacolul Tihna la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

Cel mai bun actor în rol principal:
Richard Balint pentru rolul Gorge din spectacolul Uciderea ritualică a lui Gorge Mastromas la Teatrul „Regina Maria” Oradea
Florin Piersic Jr. pentru rolul Coleman din spectacolul Vestul singuratic la Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Marian Râlea pentru rolul Tullius din spectacolul Marmură la Teatrul Bulandra, Bucureşti

Cea mai bună regie:
Radu Afrim pentru regia spectacolului Tihna la Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”
Cristi Juncu pentru regia spectacolului Vestul singuratic la Teatrul „Nottara”, Bucureşti
Bobi Pricop pentru regia spectacolului Pisica verde la Teatrul „Luceafărul” Iaşi

Cel mai bun spectacol:
Clasa noastră de Tadeusz Słobodzianek, regia László Bocsárdi, la Teatrul Naţional „Lucian Blaga” Cluj-Napoca
The Sunset Limited de Cormac McCarthy, regia Andrei şi Andreea Grosu, la Teatrul UNTEATRU, Bucureşti
Tihna după Attila Bartis, regia Radu Afrim, Teatrul Naţional Târgu-Mureş, Compania „Tompa Miklós”

sursa

uniter.ro

Articole pe aceeaşi temă
 
ŞTIRILE ZILEI
CELE MAI NOI DIN ACTUALITATE
 
StirileTVR.RO PE FACEBOOK
 
  AZI MAINE
BUCURESTI -1°C 3°C
IASI -2°C 2°C
CLUJ -2°C 1°C
CONSTANTA -2°C 1°C
CRAIOVA -3°C 0°C
BRASOV -6°C -2°C
Vezi toate informatiile meteo
CURS BNR - 23 Februarie 2019, 05:52
 
INDICI BVB
 
INDICE BET
Data: 22-02-2019
Deschidere: 7856.01
Maxim: 7881.87
Mimim: 7759.22
Variatie: -1.13%
TLV
1.91
2.39%
BRD
12.10
2.28%
SNG
31.60
1.56%
FP
0.89
0.22%
SIF1
2.20
0.46%
SNN
9.33
0.97%
TGN
341.00
0.58%
SIF3
0.25
1.4%
SNP
0.34
1.43%
SIF5
2.04
0.49%
ARHIVĂ ȘTIRI