CUPA SPANIEI

Gabriel Torje şi Cristian Săpunaru, integralişti în Granada - Zaragoza: 2-1

Echipa lui Cristian Săpunaru, Real Zaragoza, s-a calificat joi în optimile de finală ale Cupei Spaniei, în ciuda eşecului de la Granada, scor 1-2, într-un meci în care atât ex-rapidistul, cât şi mijlocaşul Gabriel Torje, la gazde, au fost integralişti.

În tur, Zaragoza se impusese cu scorul de 1-0.

30 Noiembrie 2012, 00:51 |
Cristian Săpunaru l-a eliminat pe Gabriel Torje din Cupa Spaniei

Fundaşul dreapta Cristian Săpunaru va juca în "optimile" Cupei Spaniei, după ce formaţia sa, Real Zaragoza, a eliminat Granada, în ciuda eşecului, scor 1-2, de pe "Estadio Nuevo Los Cármenes".

Golurile au fost marcate de Ighalo ('27) şi Maínz ('66), respectiv Jose Mari ('56).

Doi jucători români au evoluat pe întreaga durată a partidei: mijlocaşul Gabriel Torje, la Granada, care a primit un cartonaş galben în minutul 47, şi fundaşul Cristian Săpunaru, la oaspeţi, care a primit un cartonaş galben, în minutul 81.

În tur, Zaragoza se impusese pe teren propriu cu scorul de 1-0 (Aranda '79), într-un joc în care doar Cristian Săpunaru a fost integralist, în timp ce Gabriel Torje nu a fost reţinut în lot.

În "optimi" s-au mai calificat următoarele echipe:

FC Barcelona (3-0 şi 3-1 cu cu Deportivo Alaves), Real Madrid (4-1 şi 3-0 cu Alcoyano), Valencia (2-0 şi 3-1 cu Llagostera), Atletico Madrid (3-0 şi 1-0 cu Jaen), Celta Vigo (0-2 şi 3-0 cu Almeria), Malaga (4-3 şi 0-1 împotriva formaţiei Cacereño), Las Palmas (1-0 şi 0-0 cu Rayo Vallecano), Betis Sevilla (0-1 şi 3-0 cu Valladolid), Levante (0-1 şi 4-1 cu Melilla), FC Sevilla (3-1 şi 3-0 cu Espanyol), Getafe (4-0 şi 0-0 cu Ponferradina), Osasuna Pamplona (0-1 şi 2-0 cu Sporting Gijon), Cordoba (2-0 şi 2-2 cu Real Sociedad) şi Real Palma de Mallorca (1-1 şi 0-0 cu Deportivo la Coruna).