STRANIERI

Gabriel Torje a marcat al patrulea gol stagional în Turcia, pentru Konyaspor

Mijlocaşul Gabriel Torje a marcat unicul gol al întâlnirii Konyaspor - Genclerbirligi: 1-0, din etapa a XXXI-a a campionatului Turciei.

Timişoreanul de 25 de ani a fost introdus pe teren imediat după pauză şi a punctat în minutul 81, într-o partidă în care, la oaspeţi, atacantul Bogdan Stancu a fost titular, dar a fost înlocuit în minutul 59. Înaintaşul Ciprian Marica nu a evoluat pentru Konyaspor, aflându-se în plin proces de recuperare.

12 Mai 2015, 20:38 |
Gabriel Torje, după semnarea contractului cu turcii de la Konyaspor

Acesta a fost al patrulea gol reuşit de Gabriel Torje pentru echipa la care a fost împrumutat de Udinese în vară şi pentru care a bifat al 25-lea joc (de 20 de ori titular, de 13 ori integralist). Tricolorul a mai primit 6 cartonaşe galbene şi unul roşu.

Bogdan Stancu, recent recuperat după o accidentare, a fost folosit pentrua 21-a oară în acest campionat (de fiecare dată ca titular, a fost înlocuit în patru partide), în care a punctat de 9 ori.

În meciul tur, încheiat cu victoria lui Genclerbirligi cu 5-0, Bogdan Stancu a deschis scorul, în minutul 44, într-un joc în care cei doi români de la Konyaspor nu au fost reţinuţi în lot.

În următoarea etapă, cele două echipe vor avea o misiune deosebit de dificilă, la Istanbul: Genclerbirligi se va deplasa pe terenul lui Galatasaray, iar Konyaspor, în fieful celor de la Beşiktaş.